Uogos

Žemaūgės savidulkės trešnės: kokią veislę pasirinkti?

Turiu nedidelį, bet širdžiai mielą sodą – vos keli arai, tačiau kiekvienas kampas jame išnaudotas su meile. Daug metų man atrodė, kad trešnės – tai didžiuliai medžiai, kuriems reikia kelių metrų erdvės ir bent vieno „draugo“ – kitos veislės, kad apsidulkintų. Tik vėliau atradau žemaūges savidulkes trešnes. Ir, tiesą sakant, tai pakeitė visą mano požiūrį į šiuos medžius.

Žemaūgės trešnės neauga aukštos – jos labiau platėja į šonus, išlieka kompaktiškos. Kai kurios jų siekia vos 2–3 metrus. Tai reiškia, kad galiu jas prižiūrėti stovėdamas ant žemės, be kopėčių, ir neturiu baimintis, kad medžio šaknys po kelerių metų iškels šiltnamio pamatą ar prasiskverbs po takeliu.

Dar didesnis privalumas – savidulkiškumas. Tai buvo tikras atradimas. Vienas medis, o vaisių – sočiai. Nereikėjo sukti galvos, ar kaimynų trešnė žydės tuo pačiu metu, ar vėjas tinkamai nupūs žiedadulkes. Tiesiog pasodini, prižiūri, ir lauki pirmųjų uogų.

Tiesa, ne visos žemaūgės trešnės yra savidulkės, ir ne visos savidulkės – žemaūgės. Rinktis reikia atsakingai, atsižvelgiant ne tik į dydį ir derėjimą, bet ir į atsparumą šalnoms, vaisių skonį, prinokimo laiką. Juk tikrai nesinori, kad medis, kuriam skiri dėmesio ir meilės, vieną pavasarį tiesiog nesužydėtų dėl šalnos.

Asmeninė patirtis: kodėl pasirinkau žemaūgę savidulkę trešnę?

Kai rinkausi medelį savo sklypui, turėjau du svarbiausius kriterijus: kad medis tiktų į nedidelį tarpą tarp šiltnamio ir daržinės, ir kad nereikėtų jokio antro trešnių medžio. Iš pradžių man siūlė veisles ‘Regina’, ‘Van’, ‘Kordia’, bet visos jos buvo iš tų, kurios be kitos trešnės neapsieina. Galiausiai vienas sodininkas iš Kėdainių pakuždėjo: „Imk ‘Lapins’ arba ‘Sweetheart’. Abi žemaūgės, abi savidulkės – ir labai skanios.“

Pasirinkau ‘Lapins’. Priežastis buvo paprasta – atsparumas šalnoms ir tvirta šaknų sistema. Medelis prigijo puikiai, jau antra vasara džiugina tamsiai raudonom, beveik juodomis uogomis. Ir viskas – iš vieno vienintelio medžio. Vėliau pasodinau ir ‘Celeste’ – ankstyvesnę, šviesesnėmis uogomis. Taip turiu ne tik vietos, bet ir skonio įvairovę.

Kodėl žemaūgė savidulkė trešnė vertesnė už įprastą?

Turbūt niekas nesiginčys, kad trešnės – vienos laukiamiausių vasaros uogų. Tačiau retas naujakurys ar nedidelio sklypo savininkas ryžtasi sodinti klasikines, aukštaūges veisles. Kai sklype telpa vos viena obelis, nedidelis šiltnamis, keletas lysvių ir pora šilumamėgių krūmų, didelis medis tampa prabanga. Būtent čia ir atsiskleidžia žemaūgių savidulkių vertė.

Pirmiausia – vieta. Tokią trešnę galiu pasodinti vos 1,5–2 metrų atstumu nuo statinių, be baimės, kad šaknys ims kilnoti grindinį ar išstumti tvorą. Vainikas išlieka kompaktiškas, formuojamas į šonus. Galima ją net auginti kaip „pusiau skiepyto krūmo formos“ medelį prie sienos – kaip senovinį obelų auginimo būdą dvarų soduose.

Antra – savidulkiškumas. Ne kartą girdėjau iš pažįstamų, kad nusipirkę trešnę per klaidą pasirinko savinešlą veislę, kuri dešimt metų augo kaip dekoratyvinis medis – vis žydėjo, bet niekada nederėjo. Ir viskas tik dėl to, kad netoliese nebuvo kitos trešnės, žydinčios tuo pačiu metu. Savidulkėms šis rūpestis neegzistuoja. Vienas medis – ir viskas.

Trečia – ankstyvesnis derlius. Kadangi šios veislės dažniausiai skiepijamos į žemaūgius poskiepius, jos pradeda derėti anksčiau. Tiek ‘Lapins’, tiek ‘Celeste’ pradėjo žydėti jau antrais metais po pasodinimo. Derliaus buvo nedaug, bet pakako paragauti ir suprasti, kad verta laukti.

Kaip pasirinkti tinkamą veislę?

Renkantis trešnę, ypač savidulkę ir žemaūgę, reikia įvertinti kelis labai svarbius dalykus. Vien uogų skonis ar dydis – dar ne viskas. Aš vertinau taip:

  • Atsparumas šalnoms. Gyvenu vietovėje, kur pavasario šalnos dažnos, tad reikėjo veislės, kuri išgyventų net ir -5°C žydėjimo metu. ‘Lapins’ pasiteisino – žiedai stiprūs, dažniausiai nenukrenta.
  • Šaknų sistema. Pasirinkau skiepytą į Gisela 5 poskiepį – jis kontroliuoja augimą, bet leidžia medžiui tvirtai laikytis, nesudaro paviršinių, kenkėjų mėgstamų šaknų.
  • Vaisių konsistencija ir skonio išlaikymas. ‘Celeste’ labai saldi, bet jos uogos linkusios trūkinėti po lietaus. ‘Sweetheart’ ir ‘Sylvia’ – kietesnės, tinka ir šaldymui.
  • Prinokimo laikas. Norėjau, kad turėčiau kuo ilgesnį uogavimo laiką – todėl pasirinkau dvi skirtingų laikų veisles.

Populiariausios žemaūgės savidulkės trešnės

Pateiksiu tik tas veisles, kurias tikrai esu arba bandžiusi auginti, arba kuriomis domėjausi kalbėdama su sodininkais iš Alytaus, Radviliškio ir Šilutės regionų.

‘Lapins’
– Savidulkė, tvirto augimo, bet formuojama žemaūgė.
– Uogos didelės, tamsiai raudonos, beveik juodos.
– Atspari šalnoms, dera nuo liepos vidurio.
– Trūkumas: reikalauja genėjimo – linkusi sutankėti.

‘Sweetheart’
– Labai derlinga, sunoksta vėlai – rugpjūčio pradžioje.
– Vaisiai kieti, traškūs, gerai laikosi ant medžio.
– Atspari ligoms, ypač moniliozei.
– Minusas: jei nepagauni tinkamo derliaus momento – uogos gali pernokti ant medžio.

‘Celeste’
– Ankstyva (birželio pabaiga), labai saldi.
– Uogos vidutinio dydžio, rausvos.
– Tinka šviežiam vartojimui.
– Minusas: jautri liūčių sezonui – linkusi trūkinėti.

‘Sylvia’
– Tvirta, skiepyta ant Gisela poskiepio auga labai kompaktiškai.
– Uogos labai stambios, puikaus skonio.
– Gana atspari šalnoms.
– Trūkumas: reikalinga tvirta atrama – šakos silpnos, linkusios lūžti per derlių.

‘Sunburst’
– Viena iš pirmųjų savidulkių.
– Tinka šiaurės Lietuvai, gana atspari vėjams.
– Uogos saldžios, tamsios, prinoksta birželio pabaigoje.
– Minusas: senesnė veislė – ne visada tokia derlinga kaip naujesnės.

Kaip sodinau savo trešnes

Pirmoji trešnė, kurią pasodinau – ‘Lapins’. Gavau ją skiepytą ant Gisela 5 poskiepio, kas reiškė, kad augimas bus ribotas, tačiau reikės atramos. Sodinau balandžio pabaigoje, kai dirva jau buvo pradžiūvusi, bet dar ne visiškai įšilusi. Dirvožemis – priemolis, todėl reikėjo pagerinti struktūrą.

Iškasiau maždaug 60 cm pločio ir 50 cm gylio duobę. Į ją dėjau pusę kibiro perpuvusio komposto, truputį medžio pelenų (fosforui), ir saują kompleksinių trąšų be chloro. Gerai sumaišiau su gruntu. Labai svarbu, kad šaknys nesiliestų tiesiogiai su trąšomis – gali apdegti.

Medį įstatžiau taip, kad skiepo vieta liktų bent 5–6 cm virš dirvos. Aplink medį pasodinau kelias serenčių galvas – jos atbaido šaknų kenkėjus. Pirmus metus stiebą pririšau prie atraminio kuoliuko trijose vietose – labai bijojau, kad stiprus vėjas nulauš.

Ką daryti po pasodinimo?

Pirmi trešnės metai – kritiniai. Tai lemia, ar medis prigis, ar stipriai augins šaknis, ar kentės nuo streso.

  1. Laistymas.
    Pirmą mėnesį laistydavau kas 4–5 dienas, po 10–15 litrų. Vėliau, kai pradėjo leisti naujus ūglius – rečiau, bet gausiau. Svarbiausia – kad nebūtų nei užmirkimo, nei sausros.
  2. Mulčiavimas.
    Mulčiavau šiaudais ir smulkintais lapais. Taip dirva išliko puri, neišdžiūdavo, o šaknys jautėsi stabiliai. Negalima mulčiuoti arti kamieno – visada palieku 10–15 cm ratuką aplink kotą, kad nekiltų grybinės ligos.
  3. Genėjimas.
    Pirmą vasarą nieko nekarpiau – leidau medžiui stiprėti. Kitą pavasarį nupjoviau centrinį ūglį 20 cm virš stipriausios šoninės šakelės – taip pradėjau formuoti lėkštės formos vainiką. Dabar kasmet pavasarį pašalinu į vidų augančias, silpnas, išdžiūvusias šakeles.

Su kokiais pavojais susidūriau?

Paukščiai.
Pirmais metais paukščiai ‘Lapins’ trešnes nulesė dar neprinokusias. Antro sezono jau mokiausi iš klaidų – užmečiau tinklą. Naudoju specialų sodininkų tinklą su mažomis akutėmis, per kurias neprasprūsta nei zylė, nei varnėnas.

Moniliozė.
Vieną drėgną vasarą pastebėjau, kad žiedai ruduoja ir krenta. Paaiškėjo – moniliozė. Nuo to laiko pavasarį (prieš žydėjimą) profilaktiškai purškiu „Switch“ arba „Teldor“. Abu preparatai gana veiksmingi, tik būtina keisti, kad nesusidarytų atsparumas.

Uogų trūkinėjimas.
‘Celeste’ trešnės dažnai plyšta po stipraus lietaus. Vienas patyręs sodininkas iš Žiežmarių man patarė papurški šiek tiek kalcio chlorido tirpalo prieš nokimą – tai sustiprina žievelę. Patikrinau – tikrai padeda.

Tręšimas ir papildoma priežiūra

Pavasarį, vos pradėjus brinkti pumpurams, tręšiu azoto turinčiomis trąšomis – šiek tiek karbamido arba „YaraMila“ mišinio. Tai skatina augimą. Vasaros pradžioje – daugiau kalio ir fosforo, pvz., „Agrovita Fruit“ arba „Fertiplus Cherry“. Vasaros viduryje – viskas, daugiau nieko.

Rudenį aplink medį pabarsčiau komposto, šiek tiek medžio pelenų ir lengvai supurenau. Tai ne tik pamaitina, bet ir gerina dirvos struktūrą per žiemą. Jokių agresyvių trąšų – trešnės jautrios pertręšimui.

Dažniausiai užduodami klausimai (DUK)

Ar savidulkė trešnė dera viena, be kito medžio?
Taip. Savidulkė trešnė apdulkina pati save, todėl kito trešnių medžio nereikia. Tačiau jei netoliese auga kita trešnė, žydinti tuo pačiu metu, derlius gali padidėti.
Kiek laiko reikia laukti pirmo derliaus?
Žemaūgės savidulkės trešnės, ypač skiepytos į Gisela tipo poskiepius, pradeda derėti jau antrais–trečiais metais po pasodinimo, jei buvo tinkamai prižiūrėtos.
Kokia trešnių veislė geriausia mažam sklypui?
Labiausiai pasiteisinusios kompaktiškos savidulkės veislės – ‘Lapins’, ‘Sweetheart’, ‘Celeste’, ‘Sylvia’. Jos dera be porininkės, formuoja nedidelį vainiką ir tinka tankesniam sodinimui.
Kaip apsaugoti trešnes nuo paukščių?
Efektyviausias būdas – naudoti specialų sodininkystės tinklą, užmetamą ant viso medžio arba tik derančių šakų. Tinklas neleidžia zylėms, varnėnams ir kitiems paukščiams pasiekti uogų.
Ar galima trešnę auginti vazonuose ar dideliame kube?
Galima, jei pasirenkama itin žemaūgė veislė ir tinkamas indas (bent 50–60 litrų tūrio). Būtinas geras drenažas, reguliari tręšimo ir laistymo priežiūra. Žiemą vazonas turi būti apsaugotas nuo iššalimo.

Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *