Lauko augalai

Hortenzijos ir jų rūšys: viskas, ką reikia žinoti apie šiuos įspūdingus krūmus

Hortenzijos – tai vieni populiariausių dekoratyvinių sodo krūmų, vertinami dėl gausaus ir ilgai trunkančio žydėjimo, įvairovės, atsparumo bei universalumo. Šie augalai gali būti auginami tiek sode, tiek vazonuose, atlaiko mūsų klimato sąlygas ir puikiai dera su kitais želdiniais.

Hortenzijų rūšių ir veislių yra dešimtys, o kiekviena jų turi savitą charakterį – vienos žydi baltai, kitos keičia spalvą nuo rožinės iki mėlynos, vienos mėgsta pavėsį, kitos dievina saulę. Todėl labai svarbu pažinti skirtingas hortenzijų rūšis, kad išsirinktumėte būtent tokią, kuri geriausiai tiks jūsų sode ar kieme.

Hortenzijų rūšių įvairovė

Visos hortenzijos priklauso Hydrangea genčiai. Ši gentis apima daugiau nei 70 rūšių, tačiau sode dažniausiai auginamos penkios pagrindinės rūšys, iš kurių išvesta šimtai veislių.

Didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla)

Tai viena iš labiausiai atpažįstamų hortenzijų rūšių – jos dideli, rutuliški žiedynai yra tikra vasaros puošmena. Žiedų spalva gali kisti priklausomai nuo dirvos pH – rūgščioje dirvoje jie tampa mėlyni, šarminėje – rožiniai.

Didžialapės hortenzijos dažniausiai žydi ant pernykščių ūglių, todėl jų nereikėtų stipriai genėti. Mėgsta pusiau pavėsį, tačiau gerai auga ir saulėtoje vietoje, jei pakanka drėgmės. Kai kurios naujos veislės, tokios kaip ‘Endless Summer’, žydi ir ant naujų ūglių, todėl tinka ir šaltam klimatui.

Populiarios veislės:
– ‘Nikko Blue’,
– ‘Endless Summer’,
– ‘Bodensee’,
– ‘Masja’

2. Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata)

Ši rūšis išsiskiria kūgio formos žiedynais, kurie iš pradžių būna balti, vėliau rausvėja, o rudeniop įgauna netgi rusvai raudoną atspalvį. Šluotelinės hortenzijos žydi ant naujų ūglių, todėl jas galima ir net reikia kasmet genėti pavasarį – tai skatina žiedynų gausą ir dydį.

Jos labai atsparios šalčiui, puikiai prisitaiko prie Lietuvos klimato. Mėgsta saulėtas vietas, bet pakenčia ir lengvą pavėsį. Gali augti ir lengvesnėje, ir sunkesnėje dirvoje, svarbu tik užtikrinti gerą drenažą.

Populiarios veislės:
– ‘Limelight’,
– ‘Phantom’,
– ‘Vanille Fraise’,
– ‘Pinky Winky’,
– ‘Wims Red’,
– ‘Polar Bear’,
– ‘Melba Fraise’,
– ‘Diamant Rouge’

3. Ąžuolialapė hortenzija (Hydrangea quercifolia)

Tai viena iš labiausiai išsiskiriančių rūšių – ne tik dėl žiedynų, bet ir dėl lapų, kurie primena ąžuolo formą ir rudenį nusidažo raudonai ar violetiškai. Žiedynai šluotelės formos, dažniausiai balti, su amžiumi įgyjantys rausvą atspalvį.

Ąžuolialapė hortenzija mėgsta pavėsį, dirva turėtų būti lengvai rūgšti, puri, drėgna, bet neužmirkstanti. Ši rūšis gana atspari, tačiau jauni augalai gali būti jautresni šalčiui – verta pamulčiuoti.

Populiarios veislės:
– ‘Snow Queen’,
– ‘Alice’,
– ‘Ruby Slippers’

4. Laipiojanti hortenzija (Hydrangea petiolaris)

Tai vijoklinė hortenzija, kuri auga kaip liana ir gali pasiekti net 10–15 metrų aukštį, jei turi atramą. Puikiai tinka pavėsingoms vietoms, sienoms, tvoroms ar medžių kamienams apsivynioti. Žiedai balti, skėtės formos, žydi birželį–liepą.

Laipiojanti hortenzija lėtai prigyja, bet vėliau auga gana sparčiai. Reikalauja mažai priežiūros, labai atspari šalčiui. Dirvai nėra išranki, tačiau geriausiai auga purioje, humusingoje žemėje.

Populiarios veislės:
– ‘Miranda’,
– ‘Silver Lining’

Lygialapė hortenzija (Hydrangea arborescens)

Tai viena iš patikimiausių ir ilgiausiai auginamų hortenzijų rūšių. Jos žiedynai rutulio formos, dažniausiai balti arba švelniai rožiniai, o pati augalo forma gana kompaktiška. Žydi ant naujų ūglių, todėl pavasarinis genėjimas ne tik galimas, bet ir naudingas.

Geriausiai žinoma veislė – ‘Annabelle’, garsėjanti milžiniškais žiedynais, kurie laikosi net ir po lietaus. Tai puikus pasirinkimas norintiems nedidelio, bet įspūdingo krūmo.

Populiarios veislės:
– ‘Annabelle’,
– ‘Pink Annabelle’,
– ‘Incrediball’,
– ‘Little Spooky’,
– ‘Polestar’

Kitos hortenzijų formos ir tipai

Be pagrindinių rūšių, hortenzijų pasaulyje egzistuoja žemaūgės, nykštukinės, vijoklinės, spalvą keičiančios veislės. Dauguma jų priskiriamos prie jau minėtų penkių rūšių, tačiau dėl savo išskirtinių savybių dažnai minimos atskirai.

Žemaūgės hortenzijos

Puikus pasirinkimas mažiems sodams ar balkonams – jos paprastai neauga aukščiau nei 80–100 cm. Žydi gausiai, o jų kompaktiška forma nereikalauja daug genėjimo.

Pavyzdžiai: ‘Bobo’, ‘Little Lime’, ‘Little Spooky’

Nykštukinės hortenzijos

Dar mažesnės nei žemaūgės – tinkamos sodinti net į vazonus. Turi visas hortenzijų grožio savybes, bet miniatiūriniame formate.

Pavyzdžiai: ‘Polestar’, ‘Little Fraise’, ‘Magical Candle’

Spalvą keičiančios hortenzijos

Tai dažniausiai didžialapės hortenzijos, kurios, priklausomai nuo dirvožemio pH, keičia spalvą nuo rožinės iki mėlynos. Ši savybė ypač žavi augintojus, nes leidžia „žaisti“ su spalvomis keičiant dirvos rūgštingumą.


Hortenzijų rūšių palyginimo lentelė

RūšisŽiedų formaŽydėjimo laikasAugimo vietaGenėjimasAtsparumas šalčiuiSpalvos kaita
Didžialapė (macrophylla)RutuliškaBirželis–rugpjūtisPusiau pavėsisRibotasVidutinisTaip
Šluotelinė (paniculata)KūginėLiepa–rugsėjisSaulė / pus. pavėsisReikalingasLabai gerasDalinai
Lygialapė (arborescens)RutuliškaLiepa–rugpjūtisSaulė / pus. pavėsisReikalingasGerasNe
Ąžuolialapė (quercifolia)KūginėBirželis–liepaPusiau pavėsisMinimalusVidutinisNe
Laipiojanti (petiolaris)SkėtiškaBirželis–liepaPavėsisBeveik nereikiaLabai gerasNe

Apibendrinimas

Hortenzijų pasaulis – tai ne tik baltos rutuliškos gėlės iš močiučių sodo. Šiandien tai ištisa spalvų, formų, dydžių ir augimo būdų įvairovė, kurią galima pritaikyti beveik kiekvienam sklypui, balkonui ar sodo kampeliui. Norite ryškių, kūgiškų žiedynų? Rinkitės šluotelines. Mėgstate klasiką? Didžialapės ir lygialapės jūsų paslaugoms. Ieškote ko nors originalaus ir netikėto? Laipiojanti ar ąžuolialapė hortenzija tikrai išsiskirs.

Svarbiausia – pažinti savo sodo sąlygas, žinoti, kokio efekto norite, ir pasirinkti tinkamą rūšį bei veislę. Hortenzijos atsidėkos ne tik grožiu, bet ir ištikimybe: dauguma jų gyvena dešimtmečius ir kasmet žydi vis gausiau.

Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *