Kai pirmą kartą ją pamačiau – man pasirodė, jog tai tiesiog dar viena balta hortenzija. Bet kai po pirmo sezono jos žiedynai tapo tokie dideli, jog iš tolo priminė balto sniego kepures, supratau – šitas krūmas turi kažką ypatingo.
‘Polar Bear’ man tapo tuo augalu, kuris ne triukšmingai atkreipia dėmesį, bet visada išlieka fone kaip stipri, elegantiška bazė visam gėlynui. Ji ne tik puošni, bet ir tvirta – lengvai ištveria karščius, vėjus ir net ne visai idealią dirvą.
Jei ieškai didelės, įspūdingos, tačiau neįnoringos hortenzijos – kviečiu pažinti šią „baltąją mešką“ iš arčiau.
Hortenzijos ‘Polar Bear’ savybės | |
---|---|
Botaninis pavadinimas | Hydrangea paniculata ‘Polar Bear’ |
Veislės kilmė | Sukryžminta iš ‘Limelight’ ir ‘Grandiflora’ |
Augimo aukštis | 1,5–2 m |
Plotis | Iki 1,5 m |
Žiedynų tipas | Kūginiai, labai tankūs ir sunkūs |
Lapai | Tamsiai žali, matiniai, stambūs |
Atsparumas šalčiui | Labai geras (iki -30 °C) |
Tinka auginti | Atvirose vietose, gyvatvorėms, soliteriams |
Žydėjimo ypatumai | |
---|---|
Žydėjimo pradžia | Liepos vidurys |
Žydėjimo trukmė | Liepa – rugsėjis (iki spalio, jei rudenys šilti) |
Žiedų spalvų kaita | Žalsvai balti → šviesiai balti → rusvai rožiniai |
Spalvų įtaka | Nepriklauso nuo dirvos rūgštingumo |
Žiedynų dydis | Iki 30 cm ilgio |
Tvirtumas | Nulinksta tik po labai stipraus lietaus |
Kur sodinti hortenziją ‘Polar Bear’?

Jeigu norite, kad ‘Polar Bear’ ne tik augtų, bet ir žydėtų visu savo grožiu – labai svarbu pasirinkti tinkamą vietą. Ši veislė yra atspari ir gana pakanti, tačiau net ir tokiai „stipruolei“ netinkamos sąlygos gali trukdyti formuotis žiedynams arba sukelti streso požymius: lėtą augimą, silpnus ūglius ar rudavimą.
Šviesa – ryto ar vakaro saulė
Geriausiai ši hortenzija jaučiasi šviesioje vietoje, kur gauna rytinės arba vakarinės saulės. Tiesioginė saulė vidurdienį dažnai būna per stipri – nuo jos žiedynai greičiau nublunka, augalas praranda drėgmę. Mano praktikoje geriausiai pasiteisino vieta, kur saulė pasirodo nuo 7 iki 11 valandos ryto, o po pietų hortenziją užstoja medis arba pastato šešėlis.
Svarbiausia – išlaikyti balansą: per daug šešėlio skatins ūglių ištįsimą, o per daug saulės – žiedų išblukimą ir greitesnį vytimą.
Dirvožemis – purus, šiek tiek rūgštus
Hortenzijos nemėgsta sunkių, molingų ar vandeningų dirvų. Geriausiai joms tinka:
- vidutinio sunkumo, šiek tiek rūgštus (pH 5,5–6,5) dirvožemis,
- lengvai praleidžiantis vandenį,
- turtingas humuso ir organinių medžiagų.
Sodinimo metu rekomenduoju į duobę įmaišyti komposto, šiek tiek durpių ir perlito. Tai pagerins aeraciją, neleis užsistovėti drėgmei ir palaikys tolygią struktūrą. Jei dirva labai molinga – būtina pakelti sodinimo vietą arba įrengti drenažo sluoksnį.
Verta prisiminti: net jeigu žemė atrodo gera, po stipresnio lietaus ar pavasarį svarbu įvertinti, ar ji greitai susigeria – jei po dviejų valandų dar stovi balutė, vieta netinkama.
Vėjo apsauga – būtina
Vienas iš dažniausiai pamirštamų dalykų – apsauga nuo vėjo. ‘Polar Bear’ žiedynai sunkūs ir gali siekti iki 30 cm. Jei krūmas pasodintas vėjui atviroje vietoje, po stipraus lietaus arba rudeninio vėjo ūgliai gali būti palenkti ar net nulūžti.
Rekomenduoju:
- rinktis vietą bent dalinai apsaugotą nuo šiaurinių ir vakarinių vėjų;
- jei sodinate atviroje vietoje – naudoti žemus augalus arba atramas kaip „buferį“;
- apsvarstyti sodinimą šalia tvoros, gyvatvorės ar šiltnamio sienos.
Viena iš mano klaidų buvo pasodinti ‘Polar Bear’ atvirame gėlyne – po audros reikėjo rišti žiedynus, kad išgelbėčiau likusius.
Kur ši hortenzija atrodo geriausiai?
Ši veislė – ne foninis augalas. Dėl masyvių žiedynų ir ryškios baltos spalvos ji visada patraukia akį. Tinkamai parinkus vietą, galima išnaudoti jos grožį ir struktūrą įvairiose kompozicijose.
Tinka:
- sodinti kaip pagrindinį akcentą: prie įėjimo, takelio ar terasos;
- naudoti gyvatvorėms – sodinkite 1,2–1,5 m atstumais;
- komponuoti su tamsialapiais krūmais, kad išryškėtų kontrastas;
- derinti su kitomis hortenzijomis – pavyzdžiui, spalvinį žaismą suteiks ‘Vanille Fraise’ ar ‘Skyfall’.
Nerekomenduoju sodinti labai arti takų ar sodo ribų – ‘Polar Bear’ su laiku išsiplečia ir gali trukdyti judėjimui arba atsidurti per arti kaimyninių augalų.
Kaip sodinti ‘Polar Bear’: žingsnis po žingsnio

Turbūt daug kas yra pasodinę hortenziją, kuri po metų atrodė taip lyg pasimetusi – nei augo, nei žydėjo. Pirmiausia visuomet atsigręžiu į sodinimo kokybę. Iš mano patirties – tai kritinis momentas, kai padedami visi būsimo sezono pamatai.
Kada geriausia sodinti?
‘Polar Bear’ geriausiai sodinti pavasarį (nuo balandžio vidurio iki gegužės pabaigos) arba rudenį (nuo rugsėjo pradžios iki spalio vidurio). Pavasarį pasodintas augalas spėja įsitvirtinti iki vasaros karščių. Rudeninis sodinimas geresnis, jei dirva neužmirksta ir orai švelnūs – taip hortenzija pasiruošia startui kitą pavasarį.
Jei sodinate vasarą, augalui reikia ypatingo dėmesio – reguliaraus laistymo ir galimos apsaugos nuo kaitros. Tokiu atveju rekomenduoju bent dalinį pavėsį.
Duobės dydis ir paruošimas
Kaskite bent 40–50 cm gylio ir pločio duobę. Kuo dirva sunkesnė – tuo daugiau reikės pastangų:
- Į sunkų molį visada dedu drenažo sluoksnį: smulkų žvyrą, skaldą ar keramzitą. Mažiausiai 5 cm.
- Jei dirva rūgšti ir lengva – pakanka papildyti kompostu arba durpėmis.
Aš visada darau mišinį: 1 dalis komposto, 1 dalis rūgščių durpių ir šiek tiek perliro. Toks pagrindas laidus orui, sulaiko drėgmę, bet neužmirksta.
Kaip teisingai įsodinti
Sodinuko šaknys neturi būti gilyn sukištos – sodinu taip, kad šaknų kaklelis liktų viename lygyje su žeme. Jei vazonas buvo perlaistytas – prieš sodinimą patrumpinu paviršines šakneles ir šiek tiek prasklaidau šaknų gumulą.
Įstačius augalą, gerai užpilu substratu ir nestipriai suslegiu rankomis. Tik tada laistau – gausiai, kad dirva apglėbtų visas šaknis.
Pirmas laistymas ir mulčiavimas
Pirmas laistymas svarbus ne tik dėl drėgmės – jis ir „užfiksuoja“ šaknis. Laistau apie 10–15 litrų vandens, priklausomai nuo dirvos tipo.
Po to visada mulčiuoju. Naudoju:
- pušų žievę (ypač dekoratyviai atrodo aplink hortenzijas),
- durpes arba kompostą mišinyje su šiaudais.
Mulčias saugo drėgmę, stabdo piktžoles ir palaiko tolygią temperatūrą. Tai – tarsi nematomas pagalbininkas visam sezonui.
Kaip prižiūrėti hortenziją ‘Polar Bear’: nuo pavasario iki rudens

Daugelis galvoja, kad hortenzija yra mažai reikalaujantis augalas – pasodinai ir pamiršai. Bet jei norit, kad ‘Polar Bear’ kasmet atrodytų kaip iš katalogo, teks šiek tiek pasistengti. Laistyti „kai prisimeni“ ar genėti „kaip pasitaikė“ čia neveiks.
Laistymas – svarbiausia sausros metu
Pirma taisyklė, kurią išmokau: geriau laistyti retai, bet gausiai, nei dažnai po truputį. Sausros metu – ypač birželį ir liepą – laistau 2 kartus per savaitę po 10–15 litrų vienam krūmui.
Jei žemė molinga – vanduo ilgiau išlieka, bet vis tiek stebiu. Lapai pirmieji pasako, kai trūksta drėgmės – jie ne krenta, o sugeria šviesą ir pasidaro matiniai.
Rytinis laistymas geriausias – mažiau išgaruoja drėgmės ir augalas gauna ją tada, kai labiausiai reikia.
Tręšimas – kas mėnesį nuo balandžio iki rugpjūčio
Pavasarį, kai tik pasirodo pumpurai, naudoju kompleksines trąšas hortenzijoms (galima skystas arba granules). Vėliau kartoju kas 4 savaites.
Trąšose svarbu, kad būtų:
- azoto – kad krūmas formuotų tvirtą lapiją,
- fosforo – skatina žydėjimą,
- kalio – stiprina žiedynus ir pasiruošimą žiemai.
Jei naudoju ekologiškas trąšas – pavyzdžiui, kaulamilčius ar pelenus – darau tai saikingai, kad nepakeisčiau dirvos pH per daug.
Genėjimas – pavasarį, kai pradeda brinkti pumpurai
‘Polar Bear’ žydi ant šviežių šakų, todėl rudenį genėti nereikia. Tą darau pavasarį, kai aiškiai matosi, kurios šakelės gyvos.
Genėjimo žingsniai:
- Pirmiausia pašalinu sausas, pažeistas ar nušalusias šakas.
- Tada trumpinu sveikus ūglius – palieku po 3–4 stiprius pumpurus nuo pagrindo.
- Jei krūmas tankus – išretinu centrą, kad oras cirkuliuotų.
Tai padeda augalui nepradėti sezono per stipriai, bet ir neprarasti jėgų į per didelę žalumą.
Mulčiavimas – kiekvieną pavasarį
Kiekvieną pavasarį atnaujinu mulčą. Sluoksnis – 5–7 cm. Tai ne tik estetiškai atrodo, bet ir:
- apsaugo šaknis nuo perdžiūvimo,
- palaiko pastovią temperatūrą,
- sumažina piktžolių kiekį.
Pušų žievė atrodo puikiai prie hortenzijų, o jei norisi natūralesnės išvaizdos – komposto ir šiaudų mišinys veikia ne prasčiau.
Ką svarbu žinoti apie ‘Polar Bear’ žydėjimą?
Kai ‘Polar Bear’ pradeda žydėti – tai tarsi ramybės ženklas sode. Balti, tankūs, iki 30 cm ilgio žiedynai pradeda skleistis jau liepos pradžioje ir išlieka iki pat rugsėjo pabaigos. Bet tam, kad žydėjimas būtų ne trumpas „pliūpsnis“, o ilgas procesas, reikia atkreipti dėmesį į kelis dalykus.
Kada pradeda ir kada baigia žydėti?
Mano sode pirmieji pumpurai pradeda formuotis birželio pabaigoje. Pirmi žiedai prasiskleidžia liepą. Žydėjimo pikas – rugpjūtis, o vėsesniais metais žiedynai išsilaiko net iki spalio pradžios. Tai viena iš priežasčių, kodėl šią hortenziją taip vertinu – ilgas, stabilus žydėjimo laikotarpis.
Kaip palaikyti ilgą ir gausų žydėjimą?
Pirmas ir svarbiausias dalykas – drėgmės režimas. Jei vasara sausa, o žemė pradeda trūkinėti, žiedai nublunka greičiau. Vasarą stengiuosi:
- laistyti 2–3 kartus per savaitę, ypač jei savaitė be lietaus,
- palaikyti vienodą drėgmės lygį – neperlaistyti, bet ir nepalikti sausros.
Antras svarbus aspektas – tręšimas birželį ir liepą. Naudoju specialias trąšas žydintiems krūmams – mažiau azoto, daugiau fosforo ir kalio. Tai leidžia žiedynams ne tik išsiskleisti, bet ir ilgiau laikytis ryškiems, neišblukti.
Ką daryti su peržydėjusiais žiedynais?
‘Polar Bear’ žiedynai po truputį pereina į žalsvą atspalvį rudenį. Vieni tai palieka dėl natūralaus rudens efekto – atrodo gražiai net išdžiūvę. Kiti – linkę šalinti.
Aš darau taip:
- Jei norisi tvarkos ir švaros, nukerpu žiedyną virš 1–2 porų lapų, kai tik jis ima ruduoti.
- Jei norisi natūralumo, palieku žiedus, kol juos nupurto vėjas ar sniegas – ypač gražu žiemą, kai jie apsninga.
Vieno taisyklingo atsakymo čia nėra – tik stilius, kurio laikotės savo sode.
Kaip paruošti hortenziją ‘Polar Bear’ žiemai?
Nors ‘Polar Bear’ dažnai pristatoma kaip labai atspari šalčiui, man praktika parodė: net ir tvirtam augalui reikia tinkamo pasiruošimo. Ypač kai žiemos būna permainingos – šiltos, bet be sniego, arba priešingai – su stipriais šalčiais po atšilimo. Tokios sąlygos šaknims ir stiebams yra tikras iššūkis.
Kada pradėti pasiruošimą?
Visus darbus pradedu spalio viduryje. Tuo metu krūmas jau būna lėtinęs augimą, lapai ima gelsti ar kristi, o žemė dar neįšalusi. Svarbu nepradėti per anksti – jei uždengsite augalą, kai jis dar aktyviai vegetuoja, galite paskatinti puvimo riziką. Per vėlai pradėjus – tiesiog nespėsite jo apsaugoti, jei smogs staigus šaltis.
Kaip apsaugoti šaknis?
Dirvos paviršių aplink hortenziją visada padengiu storesniu mulčo sluoksniu. Rudenį šis sluoksnis turi būti bent 10–12 cm. Naudoju tai, kas jau išbandyta: durpes, kompostą ar pušų žievę. Mulčas apsaugo nuo greito įšalo, reguliuoja temperatūros svyravimus ir padeda išlaikyti stabilią drėgmę žemėje. Jei dirva labai lengva – pavyzdžiui, smėlinga – papildomai dedu šiaudų ar pernykščių lapų sluoksnį.
Ar reikia dengti visą krūmą?
Suaugusio ‘Polar Bear’ krūmo dažniausiai nedengiu – jam užtenka geros šaknų apsaugos. Tačiau jei tai naujai pasodintas augalas, arba jei vieta vėjuota ir atvira – taikau minimalią apsaugą. Geriausiai pasiteisino eglišakės, kurios ne tik saugo nuo šalčio, bet ir nuo vėjo bei staigaus atšalimo. Kartais naudoju ir agroplėvelę, bet niekada nespaudžiu jos sandariai – krūmas vis tiek turi „kvėpuoti“.
Genėti ar palikti ramybėje?
Rudeninis genėjimas šluotelinėms hortenzijoms nėra būtinas. Kadangi ‘Polar Bear’ žydi ant naujų metų ūglių, visus genėjimo darbus palieku pavasariui. Vienintelis dalykas, kurį kartais padarau – pašalinu labai sunkias, peržydėjusias žiedų galvas, jei matau, kad jos linksta ir gali sulaužyti šaką per žiemą. Bet tai – išimtis, ne taisyklė.
Hortenzijos ‘Polar Bear’ darbų kalendorius
Veikla | Sau | Vas | Kov | Bal | Geg | Bir | Lie | Rgp | Rgs | Spa | Lap | Gru |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Genėjimas | ✓Kovas – idealus metas genėti, kol dar neaktyvi vegetacija | ✓Balandžio pradžioje galima pabaigti, jei nebuvo spėta kovą | ||||||||||
Sodinimas | ✓Pavasarinis sodinimas – balandžio pabaiga ir gegužė | ✓Tęsti sodinimą iki gegužės pabaigos | ✓Rudeninis sodinimas nuo rugsėjo pradžios | ✓Spalio pirmoje pusėje dar galima sodinti, jei nėra šalnų | ||||||||
Tręšimas | ✓Pirmas tręšimas – balandžio viduryje | ✓Tęsti tręšimą kas 4 savaites | ✓Tinkamas metas žydinčių krūmų trąšoms | ✓Liepos viduryje – paskutinis sezoninis tręšimas | ||||||||
Mulčiavimas | ✓Pavasarį atnaujinti seną mulčą | ✓Rudenį papildomai pamulčiuoti prieš šalnas | ||||||||||
Žydėjimas | ✓Birželį pradeda formuoti žiedynus | ✓Žydėjimo pikas – liepa | ✓Dar žydi, bet žiedai ima keisti spalvą |
Kaip ‘Polar Bear’ atrodo palyginus su kitomis hortenzijomis?
Nors ‘Polar Bear’ išsiskiria savo masyviais žiedynais ir balta spalva, verta pažvelgti, kaip ji atrodo šalia kitų populiarių veislių. Šioje lentelėje rasite skirtumus pagal žiedų spalvą, dydį, žydėjimo laiką ir kitus bruožus. O jeigu kuri iš jų sudomins – galėsite iš karto pasinerti giliau per nuorodą.
Veislė | Žiedų spalva | Aukštis | Žydėjimo trukmė | Ypatumai |
---|---|---|---|---|
‘Polar Bear’ | Balta → žalsva | 1,5–2 m | Liepa – rugsėjis | Tankūs, sunkūs žiedynai, išlieka iki rudens |
‘Vanille Fraise’ | Balta → rožinė | 1,5–2 m | Liepa – rugsėjis | Dideli kūginiai žiedynai, spalvų kaita |
‘Limelight’ | Žalsva → balta | 2–2,5 m | Liepa – rugsėjis | Atspari šalčiui, žiedynai ryškiai struktūrizuoti |
‘Skyfall’ | Kreminė → šviesiai rožinė | 1–1,2 m | Liepa – spalis | Žvaigždės formos žiedai, ilgas žydėjimas |
‘Bloody Marie’ | Tamsi rožinė → raudona | 1,2–1,5 m | Liepa – rugsėjis | Intensyvi spalva, puikiai tinka masyvui |
‘Diamant Rouge’ | Balta → giliai raudona | 1,4–1,8 m | Liepa – rugsėjis | Vienas raudoniausių žiedynų, tamsus rudenį |
‘Sugar Rush’ | Baltai rožinė | 0,8–1 m | Liepa – rugsėjis | Kompaktiška, ilgas ir tolygus žydėjimas |
‘Little Spooky’ | Balta | 0,5–0,8 m | Liepa – rugpjūtis | Miniatiūrinė, tinkama vazonams ar balkonams |
‘Mojito’ | Šviesiai žalia | 1–1,5 m | Birželis – rugpjūtis | Unikali spalva, kontrastuoja su tamsiu fonu |
Kodėl verta rinktis hortenziją ‘Polar Bear’?
Kai ieškau augalo, kuris būtų tiek elegantiškas, tiek praktiškas, ‘Polar Bear’ man visada iškyla tarp favoritų. Ši hortenzija ne tik džiugina šviesiais žiedais, bet ir stebina savo ištverme. Ji idealiai tinka tiems, kurie nori žiemai atsparaus, puošnaus ir ilgai žydinčio krūmo – be didelių rūpesčių.
Mano akimis, svarbiausi šios veislės privalumai yra šie:
Tinka tiek mažiems, tiek dideliems sodams
Dėl 1,5–2 metrų aukščio ‘Polar Bear’ gali būti ir sodo centras, ir fono augalas. Ji puikiai tinka masyvams, gyvatvorėms ar tiesiog kaip vienas akcentas žaliame plote. Tvirtas, bet ne agresyvus augimas – tai, ko dažnai trūksta kitiems krūmams.
Žydi tada, kai reikia – ir ilgai
Žydėjimo laikas (Liepa–Rugsėjis) yra tas laikotarpis, kai dauguma vasarinių augalų jau baigia savo šou. Todėl ‘Polar Bear’ švytėjimas suteikia sodui ilgalaikį gyvybingumą. Žiedynai ne tik dideli, bet ir ilgai išliekantys net nukritus žiedlapiams – rudens saulėje jie iš lėto tampa žalsvi, bet vis dar puošnūs.
Atsparumas – be kompromisų
Ne kartą teko matyti, kaip kitos hortenzijos kentėjo po žiemos. ‘Polar Bear’ ne kartą įrodė, kad net ir be dangstymo išlieka gyvybinga. Net jei viršutinės šakelės pašąla – pavasarį ji greitai atsigauna ir formuoja žiedynus ant naujų ūglių.
Mažai darbo, daug rezultato
Ši hortenzija man patinka ir dėl to, kad ji nereikalauja nuolatinio dėmesio. Pagrindiniai darbai – pasodinti tinkamoje vietoje, mulčiuoti, pavasarį patrumpinti. Ir viskas. Ji “atsidirba” be jokių išsikalinėjimų – tiesiog auga ir žydi.