Daržovės

Per kiek laiko sudygsta agurkai? Nuo sėjos iki pirmųjų daigų

Kai pirmą kartą pasėjau agurkus, prisipažinsiu – kasdien bėgdavau prie palangės pažiūrėti, ar jau kas nors išlindo. Buvo praėjusios tik dvi dienos, bet aš jau galvojau, kad kažkas negerai. Vėliau supratau: agurkų dygimas – lyg laukimas, kuriame viską lemia šiluma, drėgmė ir kantrybė.

Per metus teko išbandyti agurkų sėją tiek šiltnamyje, tiek lauke, tiek net ant drėgnos vatos. Ir kaskart dygimo laikas skyrėsi. Tai, kas vienais metais išdygdavo per tris dienas, kitais laukdavo savaitę ar ilgiau. Tad nusprendžiau viską apibendrinti – kada tie agurkai iš tikrųjų dygsta ir nuo ko priklauso jų tempas.

Nuo ko priklauso agurkų dygimo laikas?

Agurkai šilumamėgiai. Kuo šilčiau – tuo greičiau dygsta. Kai vieną pavasarį pasėjau juos ant palangės kambaryje, kur temperatūra buvo apie 25 °C, pirmieji daigai pasirodė jau trečią dieną. O kai pasėjau į nešildomą šiltnamį gegužės pradžioje – teko laukti visą savaitę, kol kažkas prasikalė.

Temperatūra yra svarbiausias veiksnys. Optimali dygimui – apie 24–28 °C. Jei dirva vos 15–16 °C, daigai arba dygsta labai lėtai, arba visai nepasirodo. Kartą pamenu, sėjau tiesiai į lysvę vos atšilus orui – rezultatas: tik trečdalis sėklų išdygo, ir tik po 10 dienų.

Drėgmė taip pat svarbi. Dirva turi būti drėgna, bet ne permirkusi. Kartą buvau perlaistęs – sėklos paprasčiausiai supuvo ir nieko nesulaukiau. Nuo tada visada laistau tik šiltu vandeniu ir tik tiek, kad žemė būtų tolygiai drėgna, bet ne šlapia.

Sodinimo gylis taip pat turi reikšmės. Jei pasėjama per giliai (virš 3 cm), dygimas lėtėja, o daigai būna silpnesni. Dabar stengiuosi sėti apie 1,5–2 cm gylyje – tai pasiteisina labiausiai.

Sėklų kokybė – dar vienas veiksnys. Su šviežiomis pirktinėmis sėklomis rezultatai visada geresni. Kartą bandžiau sėti senesnes, iš anksčiau rinktų, ir jos dygdavo netolygiai – vienos per 5 dienas, kitos tik po 9.

Vidutinis agurkų dygimo laikas įvairiomis sąlygomis

Šiltnamyje ar kambario sąlygomis (22–28 °C)

Kai agurkus sėju namuose, ant pietinės palangės arba mini šiltnamyje, daigai pasirodo labai greitai – dažniausiai per 2–4 dienas. Vieną sezoną buvau įrengęs nedidelį šildomą padėklą su termostatu – ten sėklos „pabudo“ jau po 38 valandų. Tiesa, tokiais atvejais būtina stebėti, kad dygdami jie neišstyptų, nes šviesos dažnai būna per mažai.

Mini šiltnamiuose su permatoma danga (pvz., iš „Lidl“ arba „Jysk“) irgi rezultatai puikūs, jei tik vieta šviesi. Be dangos drėgmė išgaruoja per greitai, ir tenka laistyti dažniau – o tai padidina perliejimo riziką.

Lauke, kai dirva 16–20 °C

Kai sodinu tiesiai į lysvę – ypač pavasarį, kai dar būna nepastovūs orai – dygimas sulėtėja iki 5–8 dienų. Tais metais, kai pirmą kartą sėjau be jokios apsaugos, rezultatas buvo labai netolygus – vieni daigai pasirodė šeštą dieną, o kiti tik dešimtą. Todėl dabar visada dengiu agurkus agroplėvele, jei sėju tiesiai į dirvą. Tai pakelia temperatūrą bent keliais laipsniais ir apsaugo nuo naktinių šalnų.

Vėsiais ar permainingais orais (žemiau 15 °C)

Jei temperatūra nukrenta žemiau 15 °C – net kelioms dienoms – dygimas ne tik sulėtėja, bet ir sėklos gali nebesudykti. Vieną gegužę pasėjau agurkus į neuždengtą lysvę, kai naktimis buvo apie 7–8 °C, o dienomis – apie 14 °C. Praėjus 10 dienų daigų vis dar nebuvo, o iškasinėjęs radau pusiau suirusias sėklas. Dabar tokiomis sąlygomis jau nebesėju – palaukiu šiltesnių dienų arba naudoju sodinukus.

Kaip paspartinti agurkų dygimą?

Sėklų mirkymas prieš sėją

Kai tik pradedavau sėti daržoves, iš močiutės išmokau paprasto triuko – sėklų mirkymas šiltame vandenyje prieš sėją. Šiltame (apie 30 °C) vandenyje mirkau agurkų sėklas 8–10 valandų, kol jos šiek tiek išbrinksta. Tai dažnai padeda greičiau įsijungti dygimo procesui – daigai pasirodo 1–2 dienomis anksčiau. Kartais įlašinu lašelį alavijo sulčių ar silpno kalio permanganato tirpalo – tai sumažina pelėsio tikimybę.

Kokoso durpės, vermikulitas ar perlitas

Eksperimentavau su įvairiais substratais, norėdamas rasti, kas padeda dygimui – ir pasirodė, kad kokoso durpės veikia itin gerai: jos lengvos, purios, ilgiau išlaiko drėgmę, bet nepermirksta. Vienais metais sėjau į paprastą daržo žemę, kitais – į durpių ir vermikulito mišinį. Rezultatas? Durpėse daigai buvo ne tik greitesni, bet ir stipresni.

Šilumos palaikymas

Kai neturiu laisvos palangės saulėtoje pusėje, naudoju mini šiltnamius su permatoma danga. Jie veikia kaip mini šilumos gaudyklės – ypač jei dienos giedros. Kartais padedu dėžutes ant šaldytuvo viršaus – ten šilta ir stabilu. Taip agurkai dažniausiai išdygsta per 2–3 dienas.

Dar vienas eksperimentas: šildomas padėklas, kurį nusipirkau iš smulkių sodo prekių tiekėjų. Tai buvo vienas efektyviausių dygimo spartinimo būdų – net senesnės sėklos „pabudo“ per 3 dienas. Vienintelis minusas – reikėjo stebėti, kad drėgmė neperdžiūtų, nes šiluma spartina garavimą.

Daigyklos su dangteliais

Paprastos plastikinės daigyklos su skaidriu dangteliu (pvz., iš sodo centrų ar net supermarketų) padeda išlaikyti drėgmės ir šilumos mikroklimatą. Kai sėju agurkus į tokią daigyklą, nebereikia nuolat purkšti ar dengti plėvele – viskas vyksta greitai ir stabiliai. Dažniausiai po 3–4 dienų jau matau pirmuosius kilančius daigelius.

Kada verta sunerimti, jei agurkai nesudygsta?

Pirmaisiais metais man atrodė, kad jei po keturių dienų nieko nesirodo – viskas, sėklos nebegyvos. Tačiau laikui bėgant supratau: ne visada verta iškart panikuoti. Kai kada daigai paprasčiausiai delsia dėl netinkamų sąlygų, ir dar galima juos „pažadinti“.

Dažniausios dygimo nesėkmės

1. Per giliai pasėtos sėklos
Kartą pasėjau agurkus 4–5 cm gylyje, nes baiminausi, kad juos išstums paukščiai. Deja, tokio gylio mažas daigas neįveikė – po 10 dienų pakapsčius radau vos prasikalusias sėklas. Nuo tada sėju ne giliau nei 2 cm.

2. Per šalta dirva arba patalpa
Kai temperatūra nukrenta žemiau 15 °C, sėklos „užmiega“ – jos gali likti nepažeistos, bet sustabdytos. Vieną kartą šiltnamyje staiga atvėsus nakčiai iki 8 °C, agurkai, kuriuos ką tik buvau pasėjęs, nesudygo net per 12 dienų. Po to visus persėjau į vazonėlius kambaryje.

3. Permirkusi žemė
Kai perlaistau – dažniausiai iš baimės, kad daigai „iškeps“ be vandens – rizikuoju supūdyt sėklas. Agurkų sėklos jautrios perteklinei drėgmei. Vieną sezoną, kai naudojau nelaidų substratą ir laistydavau kasdien, net 70 % sėklų supuvo.

4. Sėklos senos arba netinkamai laikytos
Bandžiau sėti per trejus metus laikytas sėklas, kurios buvo laikytos drėgnoje aplinkoje – beveik nė viena nesudygo. Dabar perku tik tiek, kiek reikės tų metų sezonui, arba laikau sandariai, vėsiai, be šviesos.

Kaip patikrinti, ar sėkla dar gyva?

Jeigu po 7–8 dienų nesimato jokio daigo, galima švelniai praskleisti viršutinį žemės sluoksnį ir pažiūrėti, ar sėkla dar vietoje, ar ji pradėjusi brinkti, ar jau pūva. Jei sėkla sveika, bet tik prasikalusi – galima padidinti šilumą ir palaukti dar porą dienų. Jeigu supuvusi – neverta laukti, geriau persėti iš naujo.

Kai kyla abejonių, aš mėgstu pasidaryti mažą eksperimentą: dedu kelias sėklas į drėgną popierinį rankšluostį, į maišelį ir palieku šiltai. Jei po 2–3 dienų jos pradeda leisti šakneles – reiškia, su sėklomis viskas gerai.

Ką daryti su išdygusiais daigais toliau?

Kada ir kaip laistyti?

Vos tik agurkai išdygsta, jų šaknys dar labai trumpos ir gležnos, todėl perlaistyti labai lengva. Aš visada laukiu, kol viršutinis žemės sluoksnis pradeda šiek tiek džiūti, ir tik tada drėkinu šiltu vandeniu – niekada šaltu, nes daigai reaguoja jautriai. Geriausiai pasiteisino laistymas iš apačios – pastatau vazonėlius į padėklą su vandeniu 15–20 min., tada nupilu perteklių.

Kiek šviesos reikia?

Čia padariau daugiausia klaidų – ypač pirmais metais. Atrodė, kad ant palangės daigams tikrai pakanka šviesos, bet rezultatas – ištįsę, blyškūs stiebai. Dabar žinau: agurkų daigai reikalauja labai daug tiesioginės šviesos, todėl jei tik orai apsiniaukę – jungiu papildomą augalinę lempą bent 12–14 val. per parą.

Tvirtas daigas turi trumpą, storą stiebą ir tamsiai žalius skilčialapius. Jeigu stiebas greitai ilginasi, reikia arba daugiau šviesos, arba sumažinti šilumą.

Kada pikuoti ar retinti?

Jei sėjau į bendrą daigyklą, tai daigus perstatau (pikuoju) tada, kai atsiranda pirmas tikrasis lapelis – tai dažniausiai būna 5–7 dienos po sudygimo. Stengiuosi tai daryti labai atsargiai, su visu šaknų gumuliuku – agurkų šaknys nepakelia traumos, o persodinimas gali juos sustabdyti.

Jei sėjau į atskirus vazonėlius – retinimo nereikia, bet jei viename inde sudygo keli daigai, atrenku patį stipriausią, o kitus nukerpu žirklėmis, o ne raunu – kad nesužalotų šaknų.

Tręšti ar ne?

Pirmąsias 10–12 dienų po sudygimo agurkų netręšiu – jiems pakanka to, kas yra substrate. Pirmą kartą naudoju labai silpną trąšų tirpalą tik tada, kai atsiranda 2–3 tikrieji lapai. Vieną kartą pabandęs tręšti anksčiau – nudeginau daigus.

Per kiek dienų sudygsta agurkai ant palangės?
Jei temperatūra 24–26 °C, daigai pasirodo per 2–4 dienas. Jei šviesos pakanka – daigai būna stiprūs.
Ar būtina mirkyti agurkų sėklas prieš sėją?
Nebūtina, bet pamirkytos sėklos dažniausiai sudygsta greičiau – per 1–2 dienas anksčiau nei sausai sėtos.
Kodėl sėklos nesudygsta net po 8 dienų?
Priežastys gali būti per gili sėja, per šalta arba per šlapia dirva, senos sėklos ar supuvimas. Patikrink žemę ir sėklą.
Ar galima dygimui naudoti kokoso durpes?
Taip – jos labai laidžios, ilgiau išlaiko drėgmę ir padeda išlaikyti tolygią šilumą. Geras pasirinkimas daigams.
Kada pradėti tręšti išdygusius agurkų daigus?
Ne anksčiau nei pasirodo 2–3 tikrieji lapai. Naudokite silpną trąšų tirpalą, kad nenudegintumėte daigo.

Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *