Sodinimas

Laipiojanti hortenzija: sodinimas, auginimas ir priežiūra

Pirmą kartą su laipiojančia hortenzija susipažinau ieškodamas augalo, galinčio apželdinti šiaurinę namo sieną, kur niekas nenorėjo augti. Man ją rekomendavo viena patyrusi kraštovaizdžio specialistė sakydama: „Jei turi šešėlį, duok jį šiai hortenzijai – ji su juo susitvarkys.“ Ir buvo teisi.

Laipiojanti hortenzija – tai ne tik dekoratyvus vijoklis, bet ir vienas iš nedaugelio augalų, kurie gali vešėti pavėsyje, gausiai žydėti, ilgai gyventi ir dar būti naudingi faunai. Šiame straipsnyje dalinuosi viskuo, ką reikia žinoti apie jos sodinimą, priežiūrą ir ypatumus – kad jūsų sodas įgytų vertikalios gyvybės.

Laipiojančios hortenzijos savybės
Botaninis pavadinimasHydrangea petiolaris
Augimo formaSienomis kylantis ar žeme besidriekiantis vijoklis
UgisGali siekti iki 10–12 m aukščio
LapaiRyškiai žali, ovalūs, blizgūs
TvirtinimasisŠaknimis kabinasi prie sienų, tvorų ar kamienų
DirvožemisDerlingas, šiek tiek drėgnas, gerai praleidžiantis
ŠviesaGali augti pavėsyje ar pusiau pavėsyje
Žiemos atsparumasLabai atspari, tinka visiems Lietuvos regionams
Žydėjimo ypatumai
Žydėjimo pradžiaBirželio pradžia
Žydėjimo trukmėApie 4–6 savaites
Žiedų spalvaŠvelniai balta, kartais kreminė
Žiedynų formaNėriniški, plačiai išsidėstę skėčiai, iki 20–25 cm skersmens
Žiedų kvapasLengvas, malonus, ypač vakare
Žydėjimas antSenesnių šakų – nerekomenduojama stipriai genėti

Kas yra laipiojanti hortenzija?

Laipiojanti hortenzija (Hydrangea petiolaris) – tai lapus metantis vijoklis, galintis pasiekti net 10 ar daugiau metrų aukštį. Ji kilusi iš Japonijos, Korėjos bei Sachalino salų, bet puikiai prisitaikiusi prie Lietuvos klimato – tiek šalčio, tiek šešėlio ji nebijo.

Skirtingai nei kitos hortenzijų rūšys, ši:

  • neturi kūgiškų žiedynų,
  • nesiūlo ryškių spalvų,
  • bet žavi nėriniškais baltais žiedais,
  • tvirtinasi savarankiškai šaknų ūgliais (nereikia rišti),
  • yra ilgaamžė, lėtai auganti, bet labai ištverminga.

Man tai augalas, kuris nereikalauja kasmetinių genėjimų ar formavimo – jam tereikia vietos ir kantrybės. Tai idealus pasirinkimas šešėlingoms sienoms, pavėsinėms, dideliems medžiams ar net senoms tvoroms pridengti.

Kur geriausiai panaudoti laipiojančią hortenziją sode?

Laipiojanti hortenzija yra ne tik vijoklis, bet ir architektūrinis augalas, kuriuo galima spręsti konkrečias sodo erdvių problemas ar estetikos iššūkius. Ji idealiai tinka pavėsiui apželdinti, bet kartu gali būti naudojama dekoratyviniams tikslams tiek vertikaliai, tiek horizontaliai.

Man labiausiai pasiteisino šie panaudojimo būdai:

Prie namo šiaurinės sienos, kur saulės per mažai daugumai kitų augalų, o plytų faktūra puikiai tinka hortenzijos kabinimuisi.
Pavėsinės ar šulinio apželdinimui, kai norisi gyvo, žaliuojančio „apvalkalo“, kuris kartu ir žydi.
Prie seno obels ar ąžuolo kamieno, kur augalas apsivynioja kamieną, bet medžio nesmaugia – švelni, pagarbi sąveika.
Ant aukštų tinklinių tvorų, ypač jei šios atrodo šaltai ar perregimai. Po kelių metų jos pasidengia žalia ir baltai žydinčia siena.
Kaip žemę dengianti augalija – jei neturite vertikalios atramos, hortenzija augs kaip lėtai besidriekiantis krūmas. Tai labai efektinga, jei šalia takų ar laiptų norisi minkštesnio perėjimo.

Svarbu žinoti, kad nors hortenzija pati kabinasi, pasirinkta vieta turi būti ilgalaikė – ji nelabai mėgsta persodinimus, o jos šaknys ilgainiui plečiasi plačiai.

Kada ir kur sodinti laipiojančią hortenziją

Laipiojanti hortenzija nėra lepi, bet tam, kad ji įsikurtų greičiau ir stipriau, svarbu pasirinkti tinkamą laiką ir vietą.

Kada sodinti?

Geriausias metas – pavasaris (balandis–gegužė) arba ankstyvas ruduo (rugsėjo pradžia). Svarbiausia – kad dirva būtų jau atšilus (pavasarį) arba dar neperšalusi (rudenį), ir augalas spėtų bent išleisti naujas šaknis iki žiemos.

Aš pats mėgstu sodinti pavasarį, nes tada visą sezoną galima stebėti, kaip augalas įsitvirtina. Pirmaisiais metais jis gali augti lėtai, bet tai nereiškia, kad jam blogai – laipiojanti hortenzija tiesiog tokio būdo: pirmus dvejus metus ji „dirba su šaknimis“, o tik po to staiga ima stiebtis į viršų.

Kur sodinti?

Štai čia ji išsiskiria iš kitų hortenzijų. Laipiojanti hortenzija puikiai auga pavėsyje. Tai vienas iš nedaugelio vijoklinių augalų, kuriems saulė nėra būtina. Žinoma, jei norite daugiau žiedų, tuomet rinkitės pusiau pavėsį, kur rytinė ar vakarinė saulė pasiekia augalą bent kelias valandas per dieną.

Geriausios vietos sodinimui:

  • Šiaurinės arba rytinės namo sienos
  • Tvoros pavėsyje
  • Medžių kamienai (kai medis senas ir stambus)
  • Pavėsinės, šulinio ar senų pastatų sienos

Venkite sodinti šalia labai agresyvių šakninių sistemų, pvz., tujų ar klevų – laipiojančiai hortenzijai reikia laisvos, derlingos ir drėgnos dirvos, kad ji išvystytų stiprų šaknyną.

Kaip sodinti laipiojančią hortenziją žingsnis po žingsnio

Per savo patirtį sodinant šį augalą tiek prie sienų, tiek prie senų vaismedžių, pastebėjau, kad svarbiausia – pasirūpinti atrama ir dirva jau nuo pat pradžių. Ji kabinsis pati, bet reikia jai suteikti geras sąlygas „įsikibti“ ir plėstis.

1. Pasiruoškite vietą ir atramą

Laipiojanti hortenzija savaime kabinasi oro šaknelėmis, todėl jai reikia tinkamo paviršiaus, prie kurio galėtų prisitvirtinti. Geriausiai jai tinka natūralaus paviršiaus struktūros sienos – plytos, neglotnus tinkas, senos medinės tvoros ar medžių kamienai. Jei paviršius labai lygus, pavyzdžiui, naujai dažytas ar plastikinis, verta iš anksto pritvirtinti groteles, vielinį tinklelį ar medinę atramą, kad hortenzija turėtų už ko kabintis. Pirmuosius ūglius galima švelniai pririšti prie sienos, o vėliau, kai stiebai sumedėja, ji laiko save pati. Labai svarbu pasirinkti vietą, kur hortenzija galės augti ilgus metus – ši rūšis nemėgsta persodinimo.

2. Paruoškite sodinimo duobę

Sodinimo vietą vertėtų išpurenti gerokai plačiau nei pats šaknų gniužulas – bent 50 cm pločio ir apie 40 cm gylio. Dirva turi būti puri, gerai praleidžianti vandenį, bet kartu išlaikanti drėgmę. Geriausi rezultatai pasiekiami, kai į sodinimo duobę įmaišomas kompostas, durpės ar lapinė žemė – tai pagerina struktūrą ir skatina šaknų vystymąsi. Jei vietovėje vyrauja molis, verta papildomai įmaišyti šiek tiek smėlio ar perlito. Svarbu, kad dirva nebūtų labai šarminė – lengvai rūgštoka terpė šiam augalui ideali.

3. Pasodinkite tinkamu gyliu

Pasodinti reikia taip, kad šaknų kaklelis būtų viename lygyje su žemės paviršiumi – nei giliau, nei aukščiau. Jei šaknys plikos, prieš sodinant verta jas trumpam pamirkyti vandenyje. Įkėlus augalą į duobę, švelniai apspaudžiu žemę rankomis ar koja, kad neliktų oro tarpų aplink šaknis. Pirmasis laistymas turi būti gausus – vanduo turi pasiekti giliausias šaknis, o dirva gerai susigulėti. Tą patį vakarą dažnai aplink šaknis jau dedu pirmąjį mulčio sluoksnį.

4. Mulčiavimas

Mulčias atlieka daugiau nei vieną funkciją – jis ne tik sulaiko drėgmę, bet ir saugo šaknis nuo temperatūros svyravimų bei slopina piktžolių augimą. Aš naudoju medžio žievę, smulkintus lapus arba kompostą. Geriausias efektas pasiekiamas, kai mulčio sluoksnis yra 5–7 cm storio. Labai svarbu, kad mulčias neprisiliestų tiesiai prie stiebo – palieku bent 5 cm tarpą aplink augalo pagrindą, kad būtų gera oro cirkuliacija ir nesikauptų drėgmė prie kamieno.

5. Pirmosios atramos

Pirmaisiais metais laipiojanti hortenzija dažnai dar neįstengia pati prisitvirtinti prie paviršiaus, ypač jei stiebai dar ploni ir švelnūs. Tokiu atveju padedu jai: stiebelius švelniai parišu prie atramos tekstiline juostele ar sodo virvute. Niekada neveržiu stipriai – stiebas turi turėti galimybę storėti. Po vieno ar dviejų sezonų hortenzija jau turės pakankamai šaknų, ūglių ir jėgos, kad kabintųsi savarankiškai. Nuo to momento jos formavimas tampa daugiau estetinis nei būtinas – augalas pats randa kelią.

Auginimo sąlygos ir priežiūra

Laipiojanti hortenzija – augalas, kuris iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti lėtai augantis ir nereiklus. Bet kai ji įsitvirtina, jos augimo tempas ir žiedų kiekis tiesiogiai priklauso nuo to, kiek dėmesio jai skiriate sezono metu. Čia svarbiausi keturi aspektai: laistymas, tręšimas, genėjimas ir atramų kontrolė.

Laistymas

Nors augalas atsparus trumpalaikei sausrai, geriausiai auga ir žydi tuomet, kai dirva visą laiką išlieka nuosaikiai drėgna. Pirmaisiais metais po pasodinimo laistau 2–3 kartus per savaitę, ypač jei vyrauja sausas oras. Svarbiausia – kad drėgmė pasiektų šaknų zoną, o ne tik paviršių.

Laikui bėgant, kai hortenzijos šaknys įsiskverbia giliau, ji tampa atsparesnė sausroms. Vis dėlto sausą vasarą stengiuosi laistyti bent kartą per savaitę gausiau. Perlaistyti irgi nereikia – stovintis vanduo, ypač molingoje dirvoje, gali sukelti šaknų puvinį.

Tręšimas

Laipiojančiai hortenzijai nereikia agresyvaus tręšimo. Pernelyg daug trąšų, ypač azoto, gali paskatinti lapų, bet ne žiedų augimą. Aš naudoju pavasarį vieną kartą subalansuotas trąšas krūmams ar dekoratyviniams vijokliams – tokias, kuriose yra ir fosforo, ir kalio.

Jeigu dirva labai skurdi – tręšiu papildomai birželio pradžioje skystomis organinėmis trąšomis (komposto arbata arba kaulamilčiai). Vėliau nei liepos viduryje jau nebetrešiu – augalas turi pasiruošti ramybės periodui.

Genėjimas

Tai dažnai keliantis klausimų etapas, nes daug kas nežino, ar tokį vijoklį reikia genėti. Tiesa ta, kad laipiojanti hortenzija žydi ant senesnių šakų, tad jeigu nugenėsite per daug – žiedų tais metais galite visai nesulaukti. Aš kasmet pašalinu tik pažeistas, džiūstančias ar vidų tankinančias šakas. Švelnus formavimas, kai nukerpami neproduktyvūs ūgliai ar per ilgi stiebai, tinka rudenį arba labai ankstyvą pavasarį, kol dar nepabudo pumpurai.

Stipresnio genėjimo – viso krūmo „atjauninimo“ – prireikia tik po 10–15 metų, kai augalas ima senti, o žydėjimas mažėja. Tada galima išpjauti iki pat pagrindo 1–2 seniausias šakas.

Atramų priežiūra

Kai hortenzija įsitvirtina, dažniausiai jokių atramų ar pririšimų nebereikia. Tačiau kasmet vis tiek peržiūriu, ar kokia sunki šaka nepradėjo tolti nuo paviršiaus, ar nekyla per arti latakų, langų ar kitų konstrukcijų. Jei reikia – vieną kitą ūglį švelniai atlenkiu ir pririšu. Jei auginate prie medžio, pravartu kartą per kelis metus pažiūrėti, ar stiebai neužauga per storai aplink kamieną – kad nesmaugtų.

Laipiojančios hortenzijos priežiūra per metų laikus

Kad augalas augtų sveikas, žydėtų ir išlaikytų savo formą, laipiojančiai hortenzijai reikia nuosaikios, bet nuoseklios priežiūros viso sezono metu. Čia dalinuosi savo praktiniu ritmu, kuriuo vadovaujuosi jau daugelį metų.

Pavasaris (kovas–gegužė)

Pavasarį, vos tik žemė pradeda atitirpti, pirmiausia apžiūriu hortenziją ir pašalinu per žiemą pažeistas, aplūžusias ar nudžiūvusias šakas. Taip pat peržiūriu bendrą krūmo formą – jei ji pasikeitusi arba pernelyg tanki, atlieku lengvą formavimą, bet stengiuosi nepaliesti šakų, kurios galėtų žydėti. Šiuo metu taip pat laikas tręšti – renkuosi ilgalaikio poveikio kompleksines trąšas, skirtas dekoratyviniams krūmams, ir paskirstau jas aplink augalo pagrindą. Baigęs tręšimą atnaujinu mulčio sluoksnį – tai padeda palaikyti pastovią drėgmę ir apsaugo šaknis nuo pavasario temperatūrų svyravimų.

Vasara (birželis–rugpjūtis)

Vasaros metu pagrindinis darbas – stebėjimas ir palaikymas. Kai hortenzija pradeda žydėti, dažniausiai birželio pradžioje, stengiuosi kuo mažiau ją trikdyti. Jeigu pastebiu, kad stiebai ima linkti arba vėjas juos nuneša nepageidaujama kryptimi, švelniai parišu prie atramų ar nukreipiu atgal link sienos. Sausringu oru laistau reguliariai, ypač jeigu hortenzija auga vietoje, kur nepatenka natūrali drėgmė – po stogu, prie pastato kampo ar prie medžio. Išblukusius žiedynus galiu palikti dėl dekoratyvumo arba pašalinu, jei jie trukdo bendram vaizdui.

Ruduo (rugsėjis–spalis)

Rudenį hortenzija ruošiasi poilsiui, bet tai nereiškia, kad ją galima palikti visiškai ramybėje. Šiuo metu lengvai praretinu per tankius plotus, ypač jei šakos ima trintis viena į kitą ar susivėlė. Tai padeda išlaikyti gerą oro cirkuliaciją per žiemą. Taip pat tai metas, kai papildomai pamulčiuoju dirvą aplink pagrindą – storesnis mulčio sluoksnis padeda šaknims išlikti saugioms net per atšiaurią žiemą. Prieš pirmas šalnas dar kartą apžiūriu, ar tvarkingos atramos, ar niekas nelūžta, ir, jei reikia, dar kartą parišu pavienes laisvas šakas.

Žiema (lapkritis–vasaris)

Žiemą hortenzijos priežiūra minimali – tai ramybės metas. Visgi kartą ar du per sezoną, ypač po gausaus sniego ar stipraus vėjo, apeinu aplink augalą ir apžiūriu, ar neįvyko pažeidimų. Jei kuri šaka nulinkusi arba atrodo pavojingai išsikišusi – švelniai parišu ar sutvarkau. Jokio genėjimo ar kasimo šiuo laikotarpiu neatlieku – palieku augalą ilsėtis, o pats tiesiog stebiu, kaip hortenzija atlaiko žiemą. Tai augalas, kuris puikiai prisitaiko prie mūsų klimato ir retai kada nukenčia nuo šalnų.

Paspauskite ant ✓, kad sužinotumėte, ką daryti kiekvieną mėnesį
📱 Mobiliajame slinkite lentelę į šoną pirštu →
VeiklaSauVasKovBalGegBirLieRgpRgsSpaLapGru
SodinimasPavasario pradžia – geriausias laikas, kad hortenzija spėtų įsitvirtinti prieš vasarą.Tinka sodinti, jei nėra naktinių šalnų. Būtina mulčiuoti.Rugsėjo pradžioje galima sodinti, bet būtina drėgmės kontrolė.Spalio pradžia – sodinama tik su žieminiu mulčiu ar apsauga.
TręšimasSubalansuotos trąšos pavasariui – skatina ūglių ir lapų augimą.Fosforas ir kalis padeda formuoti žiedinius pumpurus.
ŽydėjimasFormuojasi pumpurai, pastebimas pirmasis žiedų atsivėrimas.Pilnas žydėjimas – žiedai išsiskleidžia plačiausiai.Žydėjimas tęsiasi, ypač jei vasara vėsesnė ir drėgna.
GenėjimasPašalinamos sausos ir pažeistos šakos. Tinka švelni korekcija.Galima pašalinti nužydėjusius žiedynus, jei pageidaujate estetikos.Lengvas retinimas – bet tik jei būtina, kad nepažeistumėte žiedpumpurių.
LaistymasDrėgmės kontrolė ypač svarbi jauniems augalams. Laistykite reguliariai.Aktyvaus augimo metas – būtinas laistymas sausomis dienomis.Laistyti reikia kartą per savaitę, ypač jei ilgesnė sausra.Žemė neturi perdžiūti. Stebėkite orus.Prieš šalnas paskutinį kartą palaistykite, jei ruduo sausas.

Su kokiais augalais dera laipiojanti hortenzija?

Laipiojanti hortenzija – santūri, žaliai balta dama. Dėl savo tekstūros ir spalvų ji dera tiek su kontrastingais, tiek su tokio pat švelnaus charakterio augalais. Ypač gerai atrodo mišriuose, natūraliuose gėlynuose.

Aš ją dažnai derinu su tokiais augalais:

  • Šešėlį mėgstantys daugiamečiai: paparčiai, šeivamedžiai, tamsialapės bergenijos, šilokai. Jie pabrėžia hortenzijos šviesumą, o savo stambiais ar lygiais lapais sukuria tekstūrinį kontrastą.
  • Dekoratyviniai krūmai: jei norisi struktūros apačioje, labai gražiai atrodo lazdynai, lauro vyšnios ar net mažesni rododendrai. Tik svarbu, kad neužgožtų hortenzijos bazės.
  • Spygliuočių fone: jei hortenzija sodinama prie eglės ar tujos, ji tampa išraiškingu šviesiu sluoksniu ant tamsaus, statinio fono. Tai vienas gražiausių efektų, kai augalas „išsiskleidžia“.
  • Kontrastingos lapų spalvos: labai gražiai veikia gretimybė su augalais, kurių lapai tamsūs arba bordo – pvz., heucheromis. Hortenzijos šviesūs žiedai ir ryškiai žali lapai puikiai išryškėja tokiame fone.

Dažniausios klaidos ir iššūkiai auginant laipiojančią hortenziją

Laipiojančios hortenzijos auginimas nėra sudėtingas, bet čia, kaip ir su visais ilgaamžiais augalais, svarbu žiūrėti toli į priekį. Jei pasodini netinkamai arba tikiesi greito rezultato, augalas gali nuvilti. Štai keli aspektai, kuriuos esu išmokęs iš savo ir kitų patirties.

Per dideli lūkesčiai pirmaisiais metais

Daugelis sodininkų, pasodinę laipiojančią hortenziją, tikisi, kad po metų ji jau dengs visą sieną. Taip nenutiks. Tai vienas lėčiausiai augančių hortenzijų tipų pirmaisiais 2–3 metais. Ji visą savo energiją skiria šaknų sistemai. Tą laiką reikia išlaukti. Nuo trečių metų augimas dažniausiai ženkliai spartėja, ir tada jos beveik nebesulaikysi. Aš savo pirmą hortenziją net ketinau iškasti antrais metais, manydamas, kad ji „nesigauna“. Laimei, palikau – po metų ji padvigubino aukštį.

Netinkama vieta

Nors hortenzija gali augti šešėlyje, visiškas tankus pavėsis, pavyzdžiui, šiaurinė siena po balkonu, kur visą sezoną nepatenka šviesa, nėra ideali. Tokiose vietose ji gali augti, bet dažnai žydėjimas būna labai skurdus arba visai neįvyksta. Jei tik įmanoma, rinkitės vietą, kur bent kelias valandas per dieną patenka rytinė ar vakarinė šviesa.

Per agresyvus genėjimas

Tai viena dažniausių klaidų. Daugelis įpratę hortenzijas stipriai genėti pavasarį, bet laipiojanti hortenzija žydi ant senų stiebų. Jei kasmet išpjausite viską „iki švaros“, žiedų galite taip ir nepamatyti. Tą kartą, kai pats išgenėjau per daug, augalas augo puikiai, bet visą sezoną nežydėjo nė vienu žiedeliu. Dabar taikau švelnų retinimą kasmet ir tik stiprų formavimą kas keli metai.

Per sausas arba per šlapias dirvožemis

Šaknys turi būti nuolat drėgnos, bet ne šlapios. Jei auginate prie namo sienos po stogu ar stogeliu, kur nepatenka lietus, nepamirškite palaistyti rankomis – dirva ten labai greitai išdžiūsta. Kita vertus, jei vieta yra įdubusi, prastai drenuojama – verta pakelti sodinimo vietą ar įrengti drenažą.

Neprižiūrimos atramos

Kai hortenzija jau didelė, jos šakos tampa sunkios, ypač po lietaus. Jei jos neprisitvirtina tvirtai arba jei atraminis paviršius – pavyzdžiui, sena tvora – ima irti, augalas gali pradėti linkti ar net nulūžti. Būtent dėl to kasmet peržiūriu, kaip atrodo atramos, ar netenka atlaisvinti senų surišimų, ar kažko papildomai nepritvirtinti.

Išvados ir praktinis patarimas iš asmeninės patirties

Laipiojanti hortenzija man tapo tikru atradimu, kai ieškojau būdo sušvelninti griežtą šiaurinės sienos vaizdą. Iš pradžių žavėjausi jos žaluma, vėliau – subtiliais nėriniškais žiedais, o galiausiai įvertinau jos tvirtumą ir gebėjimą kabintis ten, kur kiti augalai nesiryžta.

Tai augalas, reikalaujantis kantrybės ir ilgalaikio mąstymo. Pirmus dvejus metus reikia išlaukti, bet po to hortenzija tampa tarsi gyva architektūros dalimi – ji dengia sienas, medžius, pavėsines ir sukuria natūralų, gyvą fasadą.

Mano svarbiausias patarimas būtų toks:

„Pasodink ją ten, kur turėsi kantrybės nelaukti greito rezultato – bet po kelių metų ji tau padovanos augalą, kuris gyvens su tavimi kelis dešimtmečius.“

Tai vienas iš tų atvejų, kai ilgalaikis augalas sukuria ilgalaikį grožį – ir visai be didelių pastangų.

Dažniausiai užduodami klausimai apie laipiojančią hortenziją

Ar laipiojanti hortenzija tinka auginti pavėsyje?
Taip, tai vienas iš nedaugelio vijoklinių augalų, kuris puikiai jaučiasi pavėsyje ar net šiaurinėje pusėje. Tačiau jei norite daugiau žiedų – rinkitės pusiau pavėsį.
Kada laipiojanti hortenzija pradeda žydėti?
Žydėti pradeda birželio mėnesį. Žydėjimas trunka 4–6 savaites, o žiedai išlieka dekoratyvūs ir išblukę.
Ar reikia genėti šį augalą kasmet?
Ne. Laipiojanti hortenzija žydi ant senų šakų, todėl kasmetinis stiprus genėjimas gali pakenkti žydėjimui. Rekomenduojamas tik lengvas formavimas arba sausų šakų pašalinimas.
Kaip greitai ji auga?
Pirmaisiais metais auga lėtai, daug energijos skiria šaknims. Nuo 3–4 metų pradeda augti ženkliai greičiau – iki 1 metro per sezoną.
Ar reikia papildomų atramų?
Tik pirmus metus, kol stiebai jauni. Vėliau augalas pats tvirtinasi oro šaknelėmis prie tinkamų paviršių.
Ar laipiojanti hortenzija tinkama auginti prie medžių?
Taip, jei medis yra pakankamai senas ir turi storą kamieną. Hortenzija neužsmaugia medžio, bet svarbu stebėti, kad nesusivyniotų pernelyg tankiai aplink kamieną.
Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *