Teko ne kartą girdėti, kaip kaimynai sakydavo – „jei agurkų nepasėjai iki birželio vidurio, po to jau nebeskubėk“. Bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad tokia nuomonė nėra visiškai teisinga. Aš esu ne kartą sėjęs agurkus liepos pradžioje, ir, jei orai palankūs, galima turėti puikų vėlyvą derlių net tada, kai kitų lysvėse jau agurkai baigia derėti. Žinoma, čia labai svarbu pasirinkti tinkamas veisles ir nepamiršti skirti daugiau dėmesio laistymui bei tręšimui, nes vasaros viduryje dirva dažnai būna išsausėjusi ir agurkams reikia stipraus starto. Vėlyva sėja man visada būna tarsi eksperimentas, bet jis dažnai pasiteisina.
– Kada dar nevėlu sėti agurkus ir kokios sąlygos yra būtinos, kad derlius spėtų sunokti.
– Kokias veisles pats rekomenduoju, kurios anksti dera ir duoda gerą rezultatą net liepos mėnesį.
– Kaip teisingai paruošti dirvą, kad ji laikytų drėgmę, ir kokias trąšas naudoti.
– Asmeniniai patarimai, ką darau, kad agurkai sėti liepos mėnesį suspėtų duoti vaisių.
Agurkų sėjos terminai – kada per vėlu?
Agurkų vegetacijos laikotarpis paprastai trunka nuo 40 iki 60 dienų, priklausomai nuo veislės. Tai reiškia, kad net ir sėdami liepos pradžioje, vis dar turime šansą sulaukti rugpjūčio pabaigos ar net rugsėjo pradžios derliaus. Žinoma, viskas priklauso nuo oro sąlygų – jei ruduo šiltas ir ilgesnis, vėlyvi agurkai duoda puikų derlių. Bet jei naktimis greitai pradeda vėsti, tada reikia šiek tiek padėti augalams – pavyzdžiui, uždengti agroplėvele, ypač vėsiomis naktimis.
Šiltnamyje situacija dar paprastesnė – čia galima sėti beveik iki liepos vidurio, nes uždara aplinka ilgiau išlaiko šilumą ir leidžia agurkams subręsti net ir vėliau. Aš asmeniškai kartais darau eksperimentą – dalį agurkų sėju birželio viduryje, dalį – liepos pradžioje. Taip derlius pasiskirsto, ir net rugsėjo pradžioje dar galima nusiskinti šviežių, traškių agurkėlių.
Nors teorija sako, kad liepos vidurys jau yra riba, aš sakyčiau, kad liepos pirmąją dekadą dar drąsiai galima sėti. Po liepos 15-osios jau rizikuojama – gali tekti sėti tik ankstyvas veisles ir galvoti apie šiltesnę apsaugą.

Kokias veisles rinktis vėlyvai sėjai?
Kai kalbame apie vėlyvą agurkų sėją, svarbiausia yra rinktis ankstyvo derėjimo veisles, kurios greitai užmezga vaisius. Iš savo praktikos galiu paminėti keletą patikimų veislių:
– ‘Rodnichok’ – labai ankstyva ir atspari ligoms veislė, kuri net ir vėlai sėta duoda neblogą derlių.
– ‘Monika F1’ – viena mano mėgstamiausių šiltnamiui, nes greitai auga ir dera trumpavaisių agurkėlių kekėmis.
– ‘Parizher kornišonai’ – puikus pasirinkimas traškiems marinuotiems agurkėliams.
– ‘Partner Gavrosh F1’ – universali ir labai greitai deranti veislė.
Jei agurkus sėju liepos pradžioje, dažniausiai renkuosi būtent trumpavaisius arba hibridinius agurkus, nes jie paprastai užmezga vaisius greičiau nei ilgavaisių veislių agurkai. Dar vienas svarbus momentas – renkuosi veisles, kurios yra atsparios miltligei, nes vėlyvą vasarą ši liga pradeda aktyviau plisti.
Kaip paruošti dirvą ir sėklas liepos sėjai
Liepos mėnesį dirva dažnai būna išsekusi po pirmųjų daržovių derliaus ir gana sausa dėl vasaros karščių, todėl prieš sėjant agurkus visada ją gerai atgaivinu. Pirmiausia išpilu gausiai vandens, kad žemė būtų drėgna bent 15–20 cm gylyje. Po to įterpiu komposto arba gerai perpuvusio mėšlo – man patinka naudoti granuliuotą vištų mėšlą „Biohumus“ arba kompleksines trąšas „AgroBio agurkams“, kurios greitai pradeda veikti. Šie maisto šaltiniai suteikia stiprų startą, nes liepos mėnesį laikas yra brangus – augalai turi greitai augti ir žydėti.
Kad dirva ilgiau laikytų drėgmę, stengiuosi ją uždengti mulčiumi – tam tinka šiaudai, supjaustyta žolė ar net plona durpių danga. Mulčiavimas ne tik išsaugo drėgmę, bet ir padeda sušvelninti temperatūros svyravimus dieną ir naktį. Sėklas prieš sėjant visada pamirkyti šiltame vandenyje 6–8 valandoms – tai pagreitina dygimą. Kartais pasinaudoju ir senąja kaimo gudrybe – pamerkiu sėklas į silpną pelenų tirpalą (šaukštas pelenų į stiklinę vandens) ir palieku kelioms valandoms. Tai ne tik skatina greitesnį dygimą, bet ir suteikia mikroelementų.
Jei oras labai sausas, sėklas sėju šiek tiek giliau – apie 3 cm, o po pasėjimo lysvę pridenku agroplėvele. Tokiu būdu drėgmė neišgaruoja, o šiluma skatina daigų atsiradimą per 4–5 dienas.

Priežiūra ir tręšimas
Vėlyviems agurkams reikia daugiau dėmesio nei pavasariniams. Kai tik daigai pasirodo, žinau, kad negaliu praleisti nei vieno laistymo. Liepos saulė gali greitai „sudeginti“ šviežiai sudygusius agurkėlius, todėl laistau beveik kasdien, ypač pirmąsias dvi savaites. Laistau tik šiltu vandeniu, nes šaltas vanduo iš šulinio gali stabdyti augimą.
Tręšimą pradedu, kai augalai užaugina pirmus 3–4 tikruosius lapelius. Pirmas tręšimas – organiniu tirpalu, dažniausiai verdu dilgėlių raugą (dilgėles užpilu vandeniu ir palieku fermentuotis apie savaitę). Šis natūralus tirpalas suteikia daug azoto ir skatina spartų augimą. Po to pereinu prie kompleksinių trąšų, tokių kaip „Krista-Mg“ ar „Yara Mila Complex“, kurios turi kalio – jis labai svarbus, kad agurkai greitai žydėtų ir formuotų vaisius.
Jei matau, kad lapai pradeda blyškėti, panaudoju lapinį tręšimą – išpurškiu maistinių medžiagų tirpalą tiesiai ant lapų. Šis metodas ypač veiksmingas liepos mėnesį, kai šaknys dėl karščio gali sunkiau pasisavinti trąšas iš dirvos.
Dar vienas svarbus dalykas – agurkų pririšimas. Nors vasaros viduryje augalai auga kiek lėčiau, jie vis tiek linkę „gultis“ ant žemės, o tai didina ligų riziką. Todėl jau nuo pat pradžių leidžiu jiems kilti vertikaliai – pririšu prie vielos ar pagalių. Taip agurkai gauna daugiau šviesos, o vaisiai būna švaresni.
Asmeninė patirtis su liepos sėja
Esu ne kartą bandęs sėti agurkus liepos pradžioje, kai kiti jau skina pirmą derlių. Prisipažinsiu, ne visada sekasi – kartais ruduo užklumpa per anksti, bet dažnai toks eksperimentas pasiteisina. Pavyzdžiui, prieš porą metų liepos 5 dieną pasėjau „Rodnichok“ veislės agurkus į šiltnamį, o pirmus agurkus rinkau rugpjūčio 15 dieną. Tai buvo puikus derlius, nes tuo metu daug kas jau nebeturėjo jaunų, traškių agurkų.
Pastebėjau, kad liepos sėjai labai svarbu greitai startuoti – negalima taupyti ant drėkinimo ar trąšų. Taip pat šiltnamis gerokai prailgina derliaus laikotarpį – net rugsėjo pradžioje galima turėti naujų vaisių. Lauke tai pasiteisina tik tada, jei ruduo būna švelnus ir be šalnų bent iki rugsėjo vidurio.