Agurkai – iš pažiūros paprasti, bet auginant nuolat keliantys naujų klausimų. Vienas dažniausių – ką daryti su jų ūseliais? Tie ploni, garbanoti „ūsai“, kuriais agurkai kabinasi į atramas, atrodo lyg smulkmena, bet iš tiesų gali turėti įtakos augalo augimui ir net derliui.
Aš pats, pradėdamas auginti agurkus, ilgą laiką ūselių neliečiau. Atrodė – gamta taip sukūrė, vadinasi, jie reikalingi. Bet laikui bėgant teko susidurti su problemomis – persipynę stiebai, prastesnė ventiliacija, net silpnesnis derlius kai kuriais metais. Tada ir pradėjau gilintis – nuskabyti ar palikti?
Tam, kad galėčiau atsakyti į šį klausimą, pirmiausia reikia suprasti, kas tie ūseliai ir kam jie išvis reikalingi.
Kas yra agurkų ūseliai ir kam jie reikalingi?

Agurkų ūseliai – tai modifikuoti stiebai, kurių pagrindinė funkcija – prisitvirtinti prie atramų. Jie susisuka spiralėmis ir tarsi „apkabina“ tai, kas pasitaiko šalia: virveles, groteles, net kaimyninius augalus. Tokiu būdu agurkas išlieka vertikalus, išvengia lūžimo ir pasiekia daugiau šviesos.
Augindamas agurkus šiltnamyje ar lauke, dažnai matau, kaip greitai jie ieško, kur prisikabinti. Kartais atrodo, kad jeigu paliksi porai dienų – ūseliai jau apsiviję viską, ką tik galėjo pasiekti. Ir nors iš pirmo žvilgsnio tai – geniali gamtos sistema, realybėje ūseliai gali pridaryti ir rūpesčių.
Ką daro ūseliai?
- Laiko agurkų stiebą vertikalioje padėtyje.
- Apsaugo nuo vėjo, padeda išlaikyti augalą stabilų.
- Bet taip pat gali suveržti ir pažeisti pačius stiebus, ypač jei per stipriai apsivynioja.
- Trukdo cirkuliacijai – persipynę ūseliai dažnai sumažina oro judėjimą tarp lapų.
- Gali apsivyti vaisius – ir taip iškreipti ar net pažeisti agurką.
Man ne kartą teko matyti, kaip ūseliai tiesiog „užsmaugia“ jaunas agurkų šakeles arba įauga į vaisių – ypač jei tai palieki be priežiūros ilgesniam laikui.
Kada verta nuskabyti ūselius, o kada – geriau palikti?

Nors ūseliai atlieka svarbią funkciją, ne visais atvejais jie yra pageidaujami. Auginant agurkus, teko atrasti pusiausvyrą – kada naudinga juos palikti, o kada geriau atsisveikinti su jais.
Kada verta nuskabyti ūselius?
- Kai augalas auga per tankiai. Ūseliai apsikabina viską, kas šalia – net kaimyninius agurkus. Tada susidaro tikra raizgalynė, kuri trukdo šviesai ir orui pasiekti apatinę augalo dalį.
- Kai ūseliai apsivynioja aplink vaisių. Gali atrodyti juokingai, bet kai kuriais atvejais jie suveržia jauną vaisių taip stipriai, kad šis pradeda deformuotis ar net pūti.
- Kai augalai turi pakankamai atramų. Jeigu naudoji vertikalią sistemą su virvelėmis ir pats pririši stiebus – ūseliai tiesiog tampa pertekliniai.
- Kai pastebi ligų ar puvinio požymius. Susiviję stiebai ir lapai ilgiau išlieka drėgni – o tai tiesus kelias į grybines ligas. Pašalinus ūselius, pagerėja oro cirkuliacija.
Kada jų neliesti?
- Kai agurkai auginami natūraliai, be atramų. Tada ūseliai yra būtini – jie padeda augalui „laipioti“ ir nesvirti.
- Kai augalas dar jaunas. Pirmosiomis savaitėmis ūseliai natūraliai padeda prisitaikyti prie atramos – juos skinti šiuo metu nėra reikalo.
- Jei neturi laiko ar noro formuoti augalų rankomis. Ūseliai bent jau iš dalies „padaro darbą už tave“ – svarbu stebėti, kad jų nebūtų per daug.
Kaip teisingai nuskabyti ūselius?

Iš pirmo žvilgsnio – paprasta: pamatei ūselį, nuspaudei, ir viskas. Bet realybėje – kiekvienas neatsargus judesys gali sukelti daugiau žalos nei naudos. Ūseliai auga greitai, dažnai sukasi apie kitus stiebus ar atramas, tad išrauti juos jėga dažnai reiškia pažeisti augalo audinius. O ten, kur žaizda – ten ir vartai bakterijoms ar grybams.
Naudok švarų įrankį
Ūselių šalinimui labiausiai pasiteisino nedidelės sodo žirklutės arba aštrus, gerai dezinfekuotas sekatorius. Prieš kiekvieną naudojimą įrankius nupurškiu spiritiniu tirpalu arba dezinfekciniu skysčiu – tai užtrunka 10 sekundžių, bet sumažina riziką pernešti ligas tarp skirtingų augalų. Net jei ūselius skini tik vienam šiltnamyje augančiam agurkui – higiena būtina.
Skink kuo arčiau stiebo
Pats ūselis formuojasi pažastyse – tarp lapo ir stiebo. Jį reikia nukirpti kuo arčiau stiebo, bet atsargiai, kad nepažeistum pagrindinės augalo struktūros. Jei lieka kelių milimetrų „kumpis“ – nieko tokio. Svarbu tik neįpjauti stiebo ar nepažeisti šalia esančio lapo.
Geriausias laikas – ryte
Rytas – tinkamiausias metas šiam darbui. Oras dar vėsokas, augalai neišdžiūvę nuo dienos karščio. Rytinė drėgmė padeda augalui greičiau susidoroti su šviežiomis žaizdelėmis. Be to, tokiu metu patogiau įžiūrėti, kurie ūseliai jau per ilgi ar susisukę.
Nepersistenk – palik natūralumui vietos
Nors ūselių šalinimas gali padėti geriau nukreipti augalo jėgas, persistengti nereikia. Aš pats skabu tik tuos ūselius, kurie aiškiai trukdo: susipynę su kitu stiebu, įsikibę į atramą netinkamu kampu ar veržiasi ten, kur jiems neturėtų būti vietos. Palikti keletą – visiškai normalu, jie padeda augalui orientuotis, tvirtintis ir net apsisaugoti nuo stipraus vėjo.
Ar ūselių šalinimas turi įtakos derliui?
Tai vienas iš dažniausiai keliamų klausimų, ypač tarp naujokų daržuose. Logiška – jei kažką pašalini, tikiesi, kad tai padės augalui „susikoncentruoti“ į vaisių formavimą. Tačiau čia viskas kiek sudėtingiau. Pats esu eksperimentavęs su keliais agurkais – vienus palikau su visais ūseliais, kitus nuolat prižiūrėjau ir skabiau viską, kas tik bandė susiraityti.
Poveikis priklauso nuo veislės
Ne visos agurkų veislės reaguoja vienodai. Vešlūs, greitai augantys partenokarpiniai (savidulkiai) hibridai dažnai turi tiek jėgų, kad ūselių šalinimas jiems nė motais – žiedų ir vaisių jie formuoja intensyviai. Bet jei auginama tradicinė veislė, kuriai reikia daugiau saulės, šilumos ir priežiūros, nukreipus energiją nuo ūselių galima šiek tiek pagerinti vaisių kokybę.
Mažiau šešėlio = daugiau saulės
Kai augalas apraizgomas ūselių, jie dažnai pritraukia ir kitus stiebus, lapus, visa konstrukcija tampa chaotiška. Rezultatas – mažiau šviesos. Pašalinus nereikalingus ūglius ir ūselius, augalas tampa atviresnis, šviesa geriau pasiekia vaisius. O kaip žinome, agurkai – saulės mylėtojai. Vadinasi, ir jų skonis, ir forma, ir net odelės plonumas gali būti geresni.
Derlius gausesnis? Ne visada
Nors vizualiai atrodo, kad po ūselių šalinimo augalas tvarkingesnis ir „kultūringesnis“, realiai derliaus gausa padidėja tik tada, kai kartu laikomasi ir kitų priežiūros taisyklių: laistymas, tręšimas, formavimas. Vien ūselių pašalinimas čia nedaro stebuklų – bet kaip visumos dalis, tikrai prisideda.
Ką pastebėjau pats?
Savo šiltnamyje pastebėjau, kad nuskabyti ūseliai padeda išlaikyti tvarką ir leidžia geriau matyti, kur formuojasi vaisiai. Be to, rečiau pasitaiko lūžtančių stiebų ar vaisių, kurie įsikibę į atramas keistu kampu. Tad jei nori ne tik gero skonio, bet ir gražiai atrodančių agurkų – tai verta daryti.
Ar visoms agurkų rūšims taikoma ta pati taisyklė?
Ne visi agurkai reaguoja vienodai į ūselių šalinimą – tai tikrai pastebėjau augindamas tiek savidulkes, tiek apdulkinimo reikalaujančias veisles. Pasirodo, rūšies pasirinkimas čia lemia daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Šiltnaminiai partenokarpiniai agurkai
Tai tie agurkai, kuriuos dažniausiai auginame šiltnamiuose. Jie linkę į labai intensyvų augimą, formuoja daug ūglių, lapų ir, aišku, ūselių. Tokiu atveju ūselių šalinimas padeda palaikyti tvarką. Šios veislės ypač gerai reaguoja į šviesos padidėjimą, tad ūselių skabymas padeda išvengti per didelio sužėlimo. Derliui tai gali turėti teigiamos įtakos, ypač jei kartu reguliuojamas ir ūglių formavimas.
Lauko agurkai (apdulkinami vabzdžių)
Šios veislės paprastai būna kiek „ramiau“ augančios – ūglių kiekis mažesnis, augalas ne toks tankus. Todėl čia ūseliai nėra toks didelis trukdis. Nors jų pašalinimas nepakenks, tačiau ir naudos gali būti nedaug. Lauko sąlygomis daugiau lemia oro sąlygos, o ne šviesos prieinamumas – tad jei neturi daug laiko, ūseliai gali ir likti.
Mini agurkai, augantys vazonuose
Čia kiek kita situacija. Kai augalas ribojamas erdvėje, kiekviena detalė svarbi. Auginant balkonų dėžėse ar vazonuose, aš dažnai šalinau ūselius, nes jie „pritempia“ kitus augalus ar stiebus, o tai vazonuose greitai tampa netvarka. Tokiems agurkams šviesos ir oro pralaidumas ypač svarbus, tad šiuo atveju – taip, verta šalinti.