Kai pirmą kartą pasodinau hortenzijas savo sode, prisipažinsiu – buvau tiesiog pakerėtas jų žiedų gausos ir spalvų gylio. Tos purios baltos, sodriai mėlynos ar švelniai rožinės žiedų „galvos“ atrodė lyg iš paveikslo. Tačiau netrukus supratau, kad vien hortenzijos grožio neužtenka – jei noriu sukurti harmoningą, akį džiuginantį gėlyną, svarbu žinoti, su kuo derinti hortenzijas.
Derindami hortenzijas su tinkamais kaimynais, galime ne tik sukurti estetiškai įspūdingą vaizdą, bet ir pagerinti augalų augimo sąlygas, pratęsti žydėjimo sezoną bei užtikrinti biologinę pusiausvyrą sode. Tinkamai parinkti augalai padeda išryškinti hortenzijų grožį, suteikia tekstūrų, spalvų kontrastų ir net prisideda prie dirvožemio drėgmės išlaikymo ar piktžolių kontrolės.
Šiame straipsnyje pasidalinsiu ne tik geriausiais hortenzijų derinimo principai, bet ir konkrečiais augalų deriniais, pritaikytais skirtingiems sodo stiliams: nuo romantiško angliško iki modernaus minimalistinio ar jaukaus kaimiško. Aptarsime ir dažniausiai daromas klaidas, pateiksiu atsakymus į dažniausius klausimus bei patikrintus praktinius patarimus, kaip sodinti ir prižiūrėti šiuos augalus.
Jei svarstai, kokius augalus rinktis šalia hortenzijų – šis gidas padės tau ne tik apsispręsti, bet ir sukurti išties įsimintiną gėlyną.

Geriausi augalai hortenzijų kaimynystėje
Kai pradėjau eksperimentuoti su hortenzijų kaimynais, mane nustebino, kiek daug skirtingų augalų puikiai dera tiek spalviškai, tiek pagal augimo poreikius. Dalinuosi patikrintais deriniais, kuriuos naudoju savo gėlyne ir kuriuos rekomenduoja ir profesionalūs kraštovaizdžio dizaineriai.
Spygliuočiai
Tuja, kukmedis, kadagys
Mano sode kelios hortenzijos auga šalia kukmedžio krūmų – tai vienas geriausių sprendimų, kokius esu padaręs. Spygliuočių fonas ypač išryškina hortenzijų spalvas – baltos žiedynai atrodo ryškesni, o rožiniai ar mėlyni įgauna gilumo.
Kodėl verta:
- Fonas: spygliuočiai sukuria sodrų, tamsų foną, prieš kurį hortenzijos „suskamba“.
- Struktūra: kai hortenzijos žiemą nunyksta, spygliuočiai išlaiko vaizdą „gyvą“.
- Paprasta priežiūra: dauguma jų puikiai auga tose pačiose sąlygose – daliniame pavėsyje, neutraliame ar silpnai rūgščiame dirvožemyje.
Kraštovaizdžio dizainerė Jurgita S. yra sakiusi, kad „spygliuočiai prie hortenzijų – tai lyg klasikinis juodos su baltu derinys: visada elegantiška“.
Dekoratyvinės žolės
Miskantai, šluotsmilgės, karčiosios soros
Dekoratyvinės žolės suteikia lengvumo ir dinamikos. Kai hortenzijos žydi su savo dideliais žiedynais, žolės šalia jų lengvai siūbuoja nuo vėjo ir suteikia judesio pojūtį.
Kodėl verta:
- Tekstūrų kontrastas: šiurkščios, plonos žolės derinasi su stambiais hortenzijų žiedais.
- Žydėjimo pratęsimas: žolės išlaiko dekoratyvumą ir po hortenzijų sezono.
- Nereiklumas: puikiai dera net ir saulėtesnėse vietose, jei hortenzijos toleruoja.
Mano ypač mėgstamas derinys – miskantas ‘Gracillimus’ su Hortenzija ‘Limelight’. Tiesiog žiūrėdamas jaučiuosi lyg japoniškame sode.
Daugiametės gėlės
Levandos, katžolės, šalavijai, ežiuolės
Kai kurie galvoja, kad lavanda netinka prie hortenzijų, nes jų poreikiai skiriasi. Bet jei dirvožemis pralaidus, o hortenzijos sodinamos kiek giliau – jos sugyvena puikiai.
Kodėl verta:
- Kontrastingas aukštis ir forma: žemi augalai papildo hortenzijų aukštį.
- Spalvų žaismas: mėlynos levandos + baltos ar rožinės hortenzijos – nuostabus vaizdas.
- Aromatas ir apdulkintojai: lavandos, katžolės traukia bičių bei drugelių, o tai padeda visam sodui.
Aš pats esu įsimylėjęs derinį ‘Annabelle’ hortenzijos + šalavijai ‘Caradonna’ + katžolės – tai tikras rojus vasaros viduryje.
Papildomos žydinčios gėlės
Bijūnai, astilbės, flioksai, irisai
Norint, kad gėlynas žydėtų nuo pavasario iki rudens, reikia žaisti su žydėjimo laikais. Hortenzijos žydi vasarą, todėl prie jų verta sodinti gėles, kurios žydi prieš ir po jų.
Kodėl verta:
- Žydėjimo grandinė: bijūnai – pavasaris, hortenzijos – vasara, flioksai – ruduo.
- Spalvų gylis: pavyzdžiui, sodriai rausvos astilbės sustiprina hortenzijų švelnumą.
- Dramatiškumas: irisai su savo aštriais lapais prideda struktūros.
Asmeninis patarimas
Kai planuoju kompozicijas, visada braižau planą – bent jau popieriuje. Tai leidžia ne tik suplanuoti spalvas, bet ir įvertinti atstumus tarp augalų, kad jie galėtų laisvai augti ir „neuždusinti“ vieni kitų.

Ko vengti derinant hortenzijas?
Nors hortenzijos yra gana pakantūs ir lankstūs augalai, bet netinkami kaimynai gali joms ne padėti, o priešingai – trukdyti augti, žydėti ar net paskatinti ligas. Iš savo patirties žinau: net ir labai gražus augalas popieriuje gali tapti problema praktikoje. Todėl prieš derinant hortenzijas, visada verta įvertinti kelis rizikos faktorius.
Per agresyvūs šaknynai
Pvz.: Raganės, gysločiai, kai kurios hortenzijoms netinkančios viksvos rūšys
Venkite augalų, kurie labai greitai plinta arba turi stiprią, paviršinę šaknų sistemą – jie konkuruos su hortenzijomis dėl vandens ir maisto medžiagų. Kartą pasodinau hortenziją prie žemos, bet labai agresyvios viksvos. Iš pradžių viskas atrodė puikiai, bet po metų hortenzija nustojo augti – tiesiog buvo nustelbta.
Netinkamos šviesos sąlygos
Jei derinate hortenzijas su saulę mėgstančiais augalais (pvz., lavandomis, rudbekijomis), įsitikinkite, kad parinkta hortenzijų rūšis ištveria daugiau saulės. Pvz., ‘Limelight’ hortenzijos tinka labiau saulėtai vietai, o ‘Annabelle’ ar ‘Blue Bird’ mėgsta pusiau pavėsį.
Sodininkystės ekspertė Asta G. pataria: „Vienas pagrindinių pradedančiųjų klaidų – sodinti hortenzijas ten, kur jos per daug perkaista vidurdienio saulėje.“
Per sausas ar per šlapias dirvožemis
Hortenzijos nemėgsta nei perdžiuvusios žemės, nei pastovaus užmirkimo. Todėl jei planuojate sodinti šalia, tarkime, viksvas ar augalus, kuriems reikia itin drėgnos aplinkos, pasirūpinkite, kad kiekvienas augalas gautų jam tinkamas sąlygas. Verta naudoti zonavimą, skirstyti lysves pagal drėgmės zonas.
Pernelyg margas gėlynas
Estetiškai labai svarbu, kad gėlynas netaptų chaotišku spalvų ir formų mišiniu. Hortenzijos jau savaime yra gana „dominuojančios“, todėl jei šalia jų dar pasodinsite labai spalvingas ar egzotiškas gėles (pvz., hemerokalės su oranžiniais žiedais), jos gali vizualiai „nesusikalbėti“.
Nereikalingas tankinimas
Per daug augalų – per mažai oro tarp jų. Tai viena dažniausių priežiūros problemų, ypač drėgnesnėmis vasaromis. Tankiai susodinti augalai:
- Skatina grybelines ligas
- Trukdo ventiliacijai
- Sudaro „šiltnamio“ efektą prie žemės paviršiaus
Todėl visada palieku bent 50–80 cm tarpą tarp hortenzijų ir jų kaimynų, priklausomai nuo veislės.
Asmeninis pastebėjimas
Daugiausia problemų turėjau tada, kai bandžiau suderinti per daug „fainų“ augalų viename kvadratiniame metre. Atrodo, norisi visko, bet sode galioja auksinė taisyklė: mažiau yra daugiau. Geriau keli stiprūs, harmoningi akcentai nei margaspalvė kakofonija.
Derinių pavyzdžiai pagal stilių
Vienas iš dalykų, kuriuos labiausiai mėgstu kurdama gėlynus – tai galimybė išreikšti nuotaiką ir charakterį per augalus. Hortenzijos yra labai universali gėlė, todėl jos tinka tiek rafinuotam angliškam stiliui, tiek moderniam minimalizmui, tiek ir šiltam, jaukiam kaimiškam sodui.
Romantiškas angliškas gėlynas
Derinys:
- Hortenzijos (‘Annabelle’ arba ‘Hydrangea macrophylla’)
- Bijūnai
- Šalavijai
- Flioksai
- Rožės (pvz., krūminės ‘David Austin’ tipo)
Šio stiliaus esmė – gausūs, pūkuoti žiedai, švelnios spalvos ir tam tikras „netobulo grožio“ jausmas. Gėlynai atrodo natūraliai, tarsi šiek tiek sujaukti, bet išlaiko eleganciją.
Mano mėgstamiausias momentas – kai hortenzijos pradeda žydėti kartu su rožėmis: švelnios rožinės, kreminės ir baltos spalvos kuria tikrą akį glostantį paveikslą. Šiam stiliui tinka šiek tiek pavėsyje esantis gėlynas, kad žiedai neišbluktų pernelyg greitai.
„Romantiškas gėlynas turi būti kaip kvapnus prisiminimas – švelnus, bet įsimenantis,“ – kartą pasakė mano sodo kaimynė, gėlininkė Elena.
Modernus minimalistinis stilius
Derinys:
- Hortenzijos ‘Limelight’, ‘Phantom’ arba ‘Little Lime’
- Miskantai (pvz., ‘Gracillimus’, ‘Morning Light’)
- Rutulinės tujos arba kiti formuoti spygliuočiai
- Pilkoji levanda arba žemažiedės kiliminės žolės
Šio stiliaus principas – švarios linijos, nedaug spalvų, struktūriškumas. Viskas atrodo tvarkinga, bet kartu labai elegantiška. Hortenzijos čia dažnai pasodintos vienodais tarpais, kaip ritmas, o žolės įneša gyvumo.
Šį stilių išbandžiau prie modernios terasos – kai hortenzijos pasiekė pilną žydėjimą, viskas atrodė kaip iš žurnalo viršelio. Be to, minimalistiniam stiliui labai tinka balta spalva, todėl renkuosi baltas ar žalsvas hortenzijų veisles.
Kaimiško stiliaus gėlynas
Derinys:
- Hortenzijos (ypač ‘Vanille Fraise’, ‘Pinky Winky’ ar ‘Grandiflora’)
- Ramunės
- Katžolės
- Medetkos
- Rudbekijos
- Žoliniai augalai (pvz., kraujažolės, veronikūnai)
Kaimiškas stilius yra šiluma, gyvybė ir truputis chaoso – bet gerojo chaoso. Čia svarbiausia ne tobula forma, o pojūtis, kad viskas auga „savaime“. Hortenzijos čia veikia kaip tvirtas pagrindas, o aplink jas sukasi spalvų ir faktūrų šokis.
Patarimas iš manęs – nedvejokit dėl spalvų: šviesiai rausvos hortenzijos šalia ryškiai geltonų rudbekijų atrodo gaiviai ir žaismingai. Šį stilių labiausiai mėgstu rudens pradžioje – tada visas gėlynas alsuoja jaukumu ir brandumu.
Bonus: Japoniško įkvėpimo kampelis
Derinys:
- Hortenzijos ‘Bluebird’ arba ‘Preziosa’
- Japoninės miscanthus žolės
- Akmenys ar skaldos takeliai
- Žemaūgės paparčių rūšys
Jei norisi daugiau ramybės ir meditacinio pojūčio, japoniškas stilius gali būti netikėta, bet labai įdomi kryptis.
Praktiniai patarimai sodinimui ir priežiūrai
Kai kalba pasisuka apie gėlynų dizainą, daugelis galvoja apie spalvas, formas ir estetiką. Bet gražus gėlynas – tai ir gerai atliktas techninis darbas: nuo dirvožemio paruošimo iki teisingo sodinimo tankumo.
Atstumai tarp augalų
Tai viena dažniausių klaidų, kurią matau pradedančiųjų gėlininkų soduose – viskas susodinta per tankiai. Iš pradžių atrodo gražiai, bet jau po metų ar dviejų augalai pradeda vienas kitą spausti, kankinti, varžyti šviesą ir orą.
Rekomenduojami atstumai:
- Tarp vidutinio dydžio hortenzijų (pvz., ‘Annabelle’, ‘Pinky Winky’) ir kaimyninių augalų – 80–100 cm
- Tarp mažesnių veislių (‘Little Lime’, ‘Bobo’) – 60–70 cm
- Jei sodinate žoles ar žemesnius daugiamečius – 40–50 cm pakanka, bet tik jei jų lapija neplinta į plotį
Aš naudoju paprastą triuką: prieš sodindamas išdėlioju augalus vazonuose vietoje, kad vizualiai įsivaizduočiau jų būsimas proporcijas.
Laistymas ir drėgmės palaikymas
Hortenzijos dievina drėgmę, bet nemėgsta užmirkimo. Geriausias būdas išlaikyti pastovią dirvos drėgmę – mulčiavimas.
Ką verta žinoti:
- Laistau hortenzijas giliai, bet ne kasdien, kad šaknys skverbtųsi gilyn.
- Naudoju pjuvenas, pušų žievę arba kompostą mulčiui – jos saugo nuo išgaravimo ir slopina piktžoles.
- Sodinant šalia augalus su kitokiais vandens poreikiais (pvz., lavandas), rekomenduoju naudoti atskirus lašelinės laistymo kontūrus arba zoninį laistymą.
Dirvos paruošimas
Prieš sodinant hortenzijas ar jų kaimynus, visada verta patikrinti dirvožemio pH. Hortenzijos mėgsta šiek tiek rūgštesnį (pH ~5.5–6.5).
Praktiniai žingsniai:
- Jei dirva šarminė – įterpiu spygliuočių kraiką, rūgščią durpę, kompostą.
- Įrengiant didesnį gėlyną, patariu viską iškasti gilyn (~40 cm) ir užpildyti derlingu mišiniu.
- Jei šalia sodinami kaimynai mėgsta neutralų ar lengvai šarminį dirvožemį, sodinu juos per 20–30 cm su ribojančiu barjeru, kad jų šaknys nesimaišytų.
Šviesa ir pavėsis
Nors hortenzijos gali augti ir saulėje, pietinė pusė be jokios apsaugos – ne visada geriausias pasirinkimas, ypač ‘macrophylla’ veislėms. Geriausi rezultatai man – kai hortenzijos gauna rytmečio saulę ir pavėsį po pietų.
Kaimynai padeda šiuo atveju: aukštesni spygliuočiai ar krūmai gali tapti puikiu natūraliu pavėsio šaltiniu.
Priežiūra ir formavimas
- Kai kurie augalai (pvz., bijūnai, šalavijai) po žydėjimo praranda dekoratyvumą – verta juos apgenėti arba pridengti kitais žaliais kaimynais.
- Hortenzijas genėti pagal jų tipą:
- ‘Annabelle’ – anksti pavasarį, paliekant 30–50 cm
- ‘Macrophylla’ – tik senus ar nušalusius ūglius, kad nepašalintumėte žiedų pumpurų
Asmeninė pastaba
Vienas svarbiausių dalykų, kurį išmokau per metus – neverta skubėti. Gėlynas yra kaip ilga kelionė: kiekvienas sezonas atskleidžia naują veidą, ir kartais reikia net keletą metų, kol viskas „susigroja“. Bet kai atsiranda balansas tarp augalų – rezultatas būna stulbinantis.