Patarimai

Kodėl sundaville meta lapus? Priežastys ir sprendimo būdai

Sundaville – vienas iš tų augalų, kurio žydėjimas vasarą papuošia kiekvieną balkoną ar terasą. Tačiau vieną dieną pastebėjau, kad mano sundaville pradėjo mesti lapus – ir iš karto kilo klausimas, ar kažką darau neteisingai. Iš pradžių galvojau, kad tai liga, bet vėliau paaiškėjo, kad šis augalas tiesiog labai jautriai reaguoja į laistymą, temperatūros pokyčius ir net trąšų perteklių. Dabar jau žinau, kokių klaidų nedaryti ir kaip sustabdyti lapų kritimą.

Trumpa santrauka:
Perlaistymas arba perdžiūvimas – pagrindinė lapų kritimo priežastis.
Staigūs temperatūros pokyčiai ir skersvėjai – ypač pavojingi pavasarį ir rudenį.
Trąšų disbalansas – per daug azoto sukelia lapų kritimą ir silpną žydėjimą.
Natūralus ciklas – žiemą sundaville gali mesti lapus ruošdamasi ramybės periodui.
Sprendimas: reguliari, bet saikinga priežiūra, subalansuotas laistymas ir tinkama vieta be skersvėjų.

Mano patirtis su sundaville

Pirmąją sundaville gavau dovanų – ji buvo tokia graži, kad iškart pasodinau saulėtoje vietoje, kasdien laistydavau. Po poros savaičių lapai pradėjo gelsti ir kristi. Iš pradžių panikavau, bet tada pasikapsčiau giliau – supratau, kad laistau per daug. Mano klaida buvo ir ta, kad augalas stovėjo ten, kur vėjas nuolat pūsdavo – sundaville nemėgsta skersvėjų. Tik pradėjęs laistyti rečiau, bet gausiau, ir perkėlęs į ramesnę vietą, pastebėjau, kad ji vėl pradėjo leisti naujus lapus.

Dažniausios lapų kritimo priežastys

Sundaville labai jautri net smulkioms priežiūros klaidoms.
Perlaistymas. Šio augalo šaknys negali stovėti vandenyje, todėl svarbu, kad vazonas turėtų drenažo skylutes. Jei lapai pradeda kristi iš karto po laistymo – tikėtina, kad šaknys dūsta nuo perteklinės drėgmės.
Perdžiūvimas. Kita klaida – pamiršti palaistyti. Sausra sundaville kenkia ne mažiau nei perlaistymas – lapai iškart ima džiūti ir kristi.
Temperatūra ir skersvėjai. Staigus temperatūros šuolis arba vėjas gali išprovokuoti lapų kritimą net vasarą. Šis augalas mėgsta šilumą ir stabilumą.
Trąšos. Jei tręšiama tik azoto trąšomis, lapai gali pradėti kristi, nes augalas negauna kalio ir fosforo, kurie būtini žydėjimui ir stipriems lapams.
Natūralus periodas. Žiemą sundaville natūraliai pereina į poilsio fazę, todėl dalis lapų nukrenta – tai normalu.

Kaip atgaivinti sundaville, kai ji meta lapus

Kai sundaville pradeda mesti lapus, svarbiausia – ramiai įvertinti situaciją. Pirmas žingsnis – patikrinti dirvožemio drėgmę. Jei žemė nuolat šlapia, reikia leisti jai išdžiūti ir bent savaitę nelaistyti. Aš esu daręs klaidą, kai kritimą palaikiau sausros ženklu ir laisčiau dar daugiau – tokiu atveju situacija tik blogėja, nes šaknys pradeda pūti.

Jei matau, kad žemė pernelyg sausa, iškart duodu daugiau vandens, bet visada laistau tik tada, kai viršutinis žemės sluoksnis pradžiūsta. Geriausia naudoti šiltą, nusistovėjusį vandenį – šalto vandens sundaville nemėgsta.

Trąšos. Kai augalas meta lapus, pirmiausia darau pauzę tręšime, nes pertręšimas tik apsunkina šaknis. Po savaitės pradedu duoti subalansuotų trąšų su kalio ir fosforo priedu – dažniausiai naudoju „Compo balkoniniams augalams“ arba „Ferticare 2“, kurios ne tik maitina, bet ir skatina žiedų formavimąsi.

Vieta. Esu pastebėjęs, kad sundaville labai jautriai reaguoja į vietos pakeitimą. Jei augalas stovi per vėjuotoje vietoje, perkeliu jį į ramesnę, bet vis tiek šviesią vietą. Stovėjimas pavėsyje taip pat ne į naudą – lapai gali kristi dėl šviesos trūkumo.

Genėjimas. Jei matau, kad daug lapų jau nukritę, drąsiai patrumpinu per ilgas šakas – po to sundaville greitai atsinaujina ir pradeda leisti naujus ūglius.

Prevencija – kaip išvengti lapų kritimo

1. Subalansuotas laistymas. Sundaville nemėgsta stovėti nei „balose“, nei džiūti iki plyšimo. Stengiuosi, kad žemė būtų nuolat šiek tiek drėgna, bet ne šlapia.

2. Trąšos su kalio ir fosforo dominavimu. Kad lapai nenukristų ir augalas gausiai žydėtų, bent kas dvi savaites tręšiu kompleksinėmis trąšomis. Azoto trąšos naudojamos tik pavasarį, kai augalas dar tik auga.

3. Šviesa ir vieta. Sundaville mėgsta saulę, bet nemėgsta skersvėjų. Balkone ar terasoje geriausiai jaučiasi prie pietinės arba pietvakarių sienos.

4. Žiemos priežiūra. Žiemą, kai augalas ilsisi, lapų kritimas yra natūralus procesas. Tokiu metu laistau minimaliai – kartą per 10–14 dienų, tik tiek, kad žemė visai neišdžiūtų.

5. Reguliari apžiūra. Bent kartą per savaitę patikrinu lapus, ar nėra kenkėjų (voratinklinių erkių, amarų). Nuo kenkėjų lapai taip pat gali kristi, todėl profilaktinis purškimas muilo tirpalu ar specialiais preparatais labai padeda.

Kodėl sundaville meta lapus žiemą?
Žiemą sundaville pereina į ramybės periodą, todėl dalies lapų kritimas yra visiškai natūralus procesas.
Kaip dažnai laistyti sundaville?
Vasarą – 2–3 kartus per savaitę, priklausomai nuo oro karščio, žiemą – kartą per 10–14 dienų.
Ar galima nukirpti nudžiūvusias šakas?
Taip, genėjimas skatina augalą atsinaujinti ir užauginti naujus lapus bei žiedus.
Ką daryti, jei lapai gelsta?
Geltonavimas dažniausiai rodo laistymo klaidas ar maisto medžiagų trūkumą – patikrinkite dirvą ir naudokite subalansuotas trąšas.
Ar sundaville reikia žiemos poilsio?
Taip, žiemą augalas ilsisi, mažina lapų masę ir turi būti laikomas vėsesnėje, šviesioje vietoje.
Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *