Patarimai

Ar reikia nuskinti česnakų žiedus? Kada, kodėl ir kaip tai daryti

Jei kada nors auginai česnakus, greičiausiai pastebėjai: kai kurių veislių stiebuose vasaros pradžioje pasirodo sukantis žalias ūglis – tai žiedkočiai, vadinami rodyklėmis. Jie atrodo įdomiai, net dekoratyviai, bet kartu kelia klausimą: ar česnakų žiedus reikėtų skinti, ar palikti?

Tai vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų vasaros pradžioje, kai česnakai aktyviai auga. Vieni sodininkai visada skiną žiedus, kiti – specialiai palieka, o dar kiti tiesiog nežino, ką daryti. Kadangi žiedų pašalinimas gali turėti tiesioginį poveikį derliaus kokybei, verta šį klausimą nagrinėti nuosekliai ir praktiškai.

Šiame straipsnyje pasidalinsiu, kodėl česnakai žydi, kada verta nuskinti žiedus, o kada galima ir palikti. Taip pat aptarsiu, kaip žiedų skynimas veikia derlių ir kokių klaidų vengti. Remsiuosi savo patirtimi, nes pats esu išbandęs abu variantus – tiek su nuskintais, tiek su paliktais žiedkočiais.

Kodėl česnakai leidžia žiedus?

Česnakai yra svogūniniai augalai, kurie dauginasi dviem būdais – vegetatyviniu (per galvutes arba skilteles) ir sėkliniu (per žiedus). Žiedkočiai (liaudiškai – rodyklės) yra būtent sėklinio dauginimosi ženklas. Jie pasirodo vasaros pradžioje, dažniausiai birželį, ir sparčiai vystosi, formuodami galvutę su mažomis oro svogūnėlėmis.

Ne visos česnakų rūšys leidžia žiedus. Dažniausiai žydi:

  • Žieminiai kietastiebiai česnakai (Allium sativum var. ophioscorodon) – tai tradiciniai česnakai, sodinami rudenį, dažnai su tvirtu stiebu, kuris leidžia žiedą
  • Vasarinių česnakų veislės paprastai nežydi arba tai daro labai retai

Žiedkočio atsiradimas yra natūralus procesas, bet tuo pačiu – energijos šaltinis, kurį augalas paskiria žiedų formavimui, o ne šaknies (svogūnėlio) vystymui. Dėl to svarbu suprasti, kaip ir kada tai paveikia galutinį rezultatą – tai yra, derlių.

Ar reikia nuskinti česnakų žiedus?

Dauguma patyrusių daržininkų pasakytų trumpai ir aiškiai – taip, reikia. Ir tam yra labai paprasta priežastis: kai augalas pradeda formuoti žiedą, jis dalį savo jėgų skiria šiai žiedinei daliai auginti, o ne šaknų (galvos) vystymui. Kitaip tariant, žiedas atitraukia energiją nuo to, kas mums labiausiai rūpi – stambios, sveikos česnako galvos.

Kodėl verta nuskinti žiedus?

  • Didėja galvos dydis. Pašalinus žiedkočius, augalo visa energija nukreipiama į svogūnėlį. Daugeliu atvejų tai lemia pastebimai didesnį derlių.
  • Geriau subręsta skiltelės. Kai žiedas nelieka konkuruoti dėl maisto medžiagų, formuojasi ne tik didesnės, bet ir tankesnės, sveikesnės skiltelės.
  • Mažesnė rizika, kad augalas per anksti „išeis į sėklas“. Ypač jei birželio pradžioje vyrauja karšti orai, česnakas gali pradėti formuoti žiedą per anksti.
Garlic. Garlic bulbs. Fresh garlic with rosemary and pepper on white concrete board.

Kada galima neskinti?

  • Sėklų rinkimui. Jei nori dauginti česnakus ne tik iš skiltelių, bet ir iš oro svogūnėlių – verta palikti bent kelis žiedkočius.
  • Dekoratyviniais tikslais. Kai kurie palieka žiedus dėl jų išskirtinės, spiralinės formos – tai ypač populiaru natūralistiniuose daržuose.
  • Eksperimentams. Aš pats keletą metų specialiai palikdavau po kelis augalus nežieduotus, kad palyginčiau skirtumus tarp derliaus.

Palikti žiedą nėra klaida, tačiau reikia žinoti, kad taip sumažėja potencialas užauginti stambias galvas. Jei tikslas – kokybiškas, maistui skirtas česnakas, žiedus verta šalinti.

Asmeninė patirtis ir patarimai

Pirmus metus česnakų žiedų neskyniau – man jie atrodė įdomūs, net kažkuo priminė dekoratyvinius svogūnus. Bet kai atėjo laikas kasti derlių, pastebėjau: beveik visos galvos su žiedais buvo akivaizdžiai mažesnės nei tos, kurių stiebai nebuvo leidę žiedų. Kitą sezoną nusprendžiau žiedus skinti.

Kada skinti? Geriausias metas – kai žiedas jau pasirodo, bet dar nevisiškai išsivystė. Tai dažniausiai būna birželio viduryje, kai žiedkotis dar švelnus ir lankstus.

Kaip skinti? Aš paprastai naudoju aštrias sodo žirkles arba tiesiog nulaužiu žiedkotį ranka, laikydamas jį ties pagrindu. Svarbu nelaužyti pačio stiebo – tik žiedą.

Ką darau su nuskintais žiedais? Ne visada išmetu. Kai kurie nuskinti žiedai – ypač dar jauni – puikiai tinka keptuvėje su sviestu, kaip prieskonis arba net sūdytai žaliai sriubai. Jie turi švelnų česnako skonį ir malonią tekstūrą.

Kaip žiedų skynimas veikia česnako derlių?

Kai kalbame apie derliaus dydį ir kokybę, žiedų skynimas turi tiesioginį poveikį. Pagrindinė priežastis – energijos perskirstymas: jei augalas nustoja investuoti į žiedkočio vystymą, visa maisto medžiagų tėkmė nukreipiama į požeminę dalį – būtent ten, kur formuojasi česnako galva.

Skirtumas yra realus. Remiantis tiek asmeniniais bandymais, tiek sodininkų bendruomenių pasidalinta patirtimi, nuskintų augalų galvos būna vidutiniškai 20–30 % didesnės nei tų, kurių žiedkočiai buvo palikti. Be to, tokie česnakai dažniausiai subręsta tolygiau, jų skiltelės būna stambesnės, tvirtesnės ir labiau pritaikytos ilgalaikiam laikymui.

Kai kurie daržininkai palygina du lysvių galus: vienoje žiedai pašalinami, kitoje – paliekami. Rezultatai paprastai aiškūs ir vizualiai – skirtumas matomas net plika akimi jau raudant česnakus.

Taip pat verta paminėti, kad nuskintų žiedų augalai rečiau linkę formuoti deformuotas ar nevienalytės struktūros galvas, kurios pasitaiko augant žiedą palikus. Tokios galvos gali turėti mažų, nevisiškai susiformavusių skiltelių, ypač viršutinėje dalyje.

Vienintelis atvejis, kai žiedų palikimas duoda naudą – tai sėklinis dauginimas. Tačiau net ir tada paliekami tik keli augalai, ne visa lysvė. Tokios galvutės su oro svogūnėliais naudojamos naujiems česnakams auginti ilgalaikiam ciklui, bet jos niekada neprilygsta gerai išsivysčiusiai skiltelinių česnakų galvai pagal dydį ir skonį.

Kuriems česnakams būdingi žiedkočiai?
Žiedus dažniausiai leidžia žieminiai kietastiebiai česnakai. Vasarinių česnakų veislės paprastai nežydi arba tai daro labai retai.
Kada tiksliausiai reikia nuskinti česnako žiedą?
Geriausia žiedą pašalinti tada, kai jis tik pasirodo – dar nesusiformavusi galvutė. Dažniausiai tai nutinka birželio viduryje. Žiedkotis tuomet būna švelnus, lengvai nulaužiamas.
Kaip nuskinti česnako žiedą teisingai?
Galima naudoti sodo žirkles arba tiesiog ranka nulaužti žiedą ties pagrindu. Svarbu nesulaužyti viso stiebo – pašalinamas tik žiedinis ūglis.
Ar tikrai nuskintas žiedas padidina česnako galvos dydį?
Taip. Daugumos daržininkų patirtis rodo, kad nuskintų česnakų galvos būna 20–30 % didesnės nei tų, kurių žiedai palikti.
Ar žiedus galima palikti, jei noriu dauginti česnakus iš oro svogūnėlių?
Taip. Jei tikslas – rinkti oro svogūnėlius ir dauginti česnakus sėkliniu būdu, verta palikti bent keletą žiedų. Tačiau visa lysvė neturėtų būti palikta nežieduota.
Ar yra naudos iš nuskintų česnako žiedų?
Taip. Jauni česnako žiedai yra valgomi – juos galima kepti, troškinti arba naudoti kaip švelnaus skonio prieskonį patiekaluose. Jie taip pat gali būti užšaldomi arba sūdomi.
Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *