Patarimai

Ilgiausiai žydinčios hortenzijos: kokios jos?

Nėra nieko maloniau nei žiedais pasipuošęs gėlynas, kuris džiugina nuo vasaros pradžios iki pat rudens šalnų. Kai kalbame apie gėles, kurios gali suteikti tokį efektą, hortenzijos patenka tiesiai į viršų – ne tik dėl savo purių, įspūdingų žiedynų, bet ir dėl to, kad kai kurios jų veislės žydi išties ilgai.

Ilgiausiai žydinčios hortenzijos – tai tokios, kurios pradeda žydėti birželio–liepos mėnesį ir nenustoja džiuginti net iki spalio. Žinoma, ne visos hortenzijų rūšys pasižymi tokia ištverme. Daug kas priklauso nuo veislės, aplinkos sąlygų bei sodininko priežiūros.

Šiame straipsnyje apžvelgsiu populiariausias hortenzijų veisles, kurios žydi ilgiausiai. Pasidalinsiu ir savo pastebėjimais, kaip dar labiau prailginti žydėjimo laiką, bei atsakysiu į dažniausiai kylančius klausimus. Jei ieškai gėlės, kuri būtų žydinti ašis tavo gėlyne visą sezoną – šis gidas kaip tik tau.

Kas lemia hortenzijų žydėjimo trukmę?

Žydėjimo laikotarpis hortenzijoms nėra atsitiktinis – tai gana tiksliai nulemtas veislės savybių ir auginimo sąlygų derinys.

Pirmiausia svarbu žinoti, kad ne visos hortenzijos žydi ant tų pačių metų ūglių. Kai kurios, kaip didžialapės (Hydrangea macrophylla), žydi tik ant senų stiebų, todėl per griežtas genėjimas gali sumažinti žiedų kiekį. Kitos – pvz., šluotelinės hortenzijos (Hydrangea paniculata) – žydi ant šių metų ūglių, tad jų žydėjimas labiau nuspėjamas ir, dažniausiai, ilgesnis.

Didelę įtaką žydėjimo trukmei turi:

  • Dirvožemio kokybė – lengvai rūgštus, derlingas, gerai drenuojamas
  • Saulės kiekis – ilgesnis žydėjimas dažniausiai pasiekiamas, kai augalas gauna bent 4–6 valandas šviesos per dieną
  • Reguliarus laistymas – sausros trumpina žydėjimo laiką
  • Tinkama trąšų schema – per daug azoto skatina lapiją, bet ne žydėjimą

Trumpai tariant, net pati ilgiausiai žydinti veislė neatsiskleis visu grožiu, jei bus pasodinta netinkamomis sąlygomis ar neprižiūrima.

Ilgiausiai žydinčios hortenzijų veislės

‘Limelight’ hortenzija

Tai viena populiariausių šluotelinių hortenzijų, kurią sodininkai mėgsta ne tik dėl jos ilgo žydėjimo, bet ir dėl įspūdingų spalvų pokyčių. ‘Limelight’ pradeda žydėti jau birželio pabaigoje ir džiugina žiedais net iki rugsėjo pabaigos, o šiltesniais metais – iki spalio pradžios.

Jos žiedynai pradeda skleistis šviesiai žalsva spalva, kuri vasaros viduryje tampa balta, o vėliau įgauna rausvų, kartais net varinių atspalvių. Tai puikus pasirinkimas ieškantiems ilgaamžių, atsparių veislių, kurios žydi gausiai net be daug priežiūros.

‘Phantom’ hortenzija

‘Phantom’ išsiskiria ne tik vienu ilgiausių žydėjimo laikotarpių, bet ir savo masyviais, tankiais žiedynais, kurie kartais viršija 30 cm skersmens. Žydėjimo sezonas trunka nuo liepos pradžios iki pat spalio, o žiedų tankumas daro šią veislę ypač dekoratyvia net ir rudenį, kai spalvos pradeda rudėti.

Dėl savo dydžio (užauga iki 2–2,5 m) ‘Phantom’ puikiai tinka kaip sodo akcentas ar fono augalas. Man tai – klasikinis pasirinkimas norint ne tik ilgo žydėjimo, bet ir aiškios struktūros gėlyne.

‘Vanille Fraise’

Tai veislė, kurią ne tik ilgai žydi, bet ir keičia spalvą dramatiškai – nuo baltos pradžioje iki švelniai rožinės ir galiausiai sodriai raudonos. Žydėjimas prasideda liepos mėnesį ir tęsiasi iki spalio vidurio.

Vienas iš privalumų – šie spalvų pokyčiai leidžia sodui atrodyti nuolat kintančiam ir gyvam visą sezoną. ‘Vanille Fraise’ taip pat labai atspari šalčiui ir gerai ištveria Lietuvos žiemas be didesnių problemų.

‘Little Lime’

Tai kompaktiškoji ‘Limelight’ versija – puikiai tinkanti mažesniems kiemams, gėlynų kraštams ar vazonams. Nepaisant mažesnio dydžio, ‘Little Lime’ išlaiko visas didžiosios sesers savybes: ilgas žydėjimas, spalvų kaita ir atsparumas.

Žydi nuo liepos iki rugsėjo pabaigos, o jos žiedynai puikiai išsilaiko net rudens pradžioje. Jei turi ribotą erdvę, bet nori ilgai žydinčios hortenzijos – tai vienas geriausių pasirinkimų.

‘Wim’s Red’

Mažiau žinoma, bet labai įspūdinga veislė, kuri žydi nuo birželio pabaigos iki spalio pradžios, o spalvų kaita nuo baltos iki tamsiai raudonos sukuria ryškų vizualinį efektą.

‘Wim’s Red’ žiedai išsiskiria ne tik spalvomis, bet ir maloniu aromatu, kurio daugelis kitų hortenzijų neturi. Be to, ši veislė labai mėgstama bičių ir drugelių – puikus pasirinkimas ekologiškam, gyvybingam gėlynui.

Ką daryti, kad hortenzijos žydėtų kuo ilgiau?

Asmeninė patirtis ir patarimai

Pirmas dalykas, kurį supratau augindamas ilgažydes hortenzijas – vien pasirinkti tinkamą veislę neužtenka. Kad jos išties žydėtų iki pat rudens, reikia joms padėti: tinkamai pasodinti, prižiūrėti ir stebėti, kaip jos reaguoja į sezoną.

1. Sodinimo vieta – pusiau saulėta, bet apsaugota nuo kaitros

Dauguma šluotelinių hortenzijų geriausiai žydi ten, kur jos gauna rytinę saulę ir pavėsį popietę. Tokia aplinka padeda išvengti greito žiedų nublukimo ar perdegimo. Kartą buvau pasodinęs ‘Limelight’ visiškoje pietinėje saulėje – žiedai greitai išblyško ir sezonas sutrumpėjo bent keliomis savaitėmis.

2. Genėjimas – teisingas ir tinkamu laiku

Šluotelines hortenzijas, kurios žydi ant šių metų ūglių, reikia genėti anksti pavasarį, kai jau matosi pumpurai. Aš palieku apie 30–40 cm ūglius nuo pagrindo – taip paskatinamas stiprus naujų stiebų augimas, kurie ir sukrauna žiedus.

Svarbu: genėti kasmet, nes negenimos hortenzijos pradeda formuoti vis smulkesnius žiedynus ir praranda formą.

3. Laistymas – reguliariai ir giliai

Ilgai žydinčios hortenzijos ypač jautrios sausroms. Kai tik žemė pradeda sausėti, jos reaguoja greitai – žiedai suglemba, spalva blanksta. Todėl visą vasarą laistau jas 2–3 kartus per savaitę, o per karščius – net kasdien.

Drėgmės išlaikymui labai padeda mulčiavimas: pjuvenos, durpės ar kompostas ne tik saugo drėgmę, bet ir gerina dirvos struktūrą.

4. Tręšimas – saikingas, bet nuoseklus

Tręšiu du kartus: pavasarį – kompleksinėmis trąšomis su mažesniu azoto kiekiu, o vasaros pradžioje – papildomai žydėjimui skirtais priedais. Svarbu nepertręšti, nes per daug azoto paskatins lapiją, bet ne žydėjimą.

5. Nupjovimas peržydėjusių žiedynų – paskatina naujus

Tai patarimas, kuris man tikrai pasiteisino – pašalinus peržydėjusius žiedus (ypač rugpjūčio viduryje), augalas dažnai sukrauna dar vieną žydėjimo bangą, ypač tokios veislės kaip ‘Vanille Fraise’ ar ‘Wim’s Red’.

Visa tai reikalauja šiek tiek atidumo, bet rezultatas – sodas, kuris atrodo žydintis visą vasarą, o kartais net ir įžengus į rudenį. Jei pasirūpini tinkamomis sąlygomis, hortenzijos tikrai atsidėkoja – tai augalas, kuris supranta pastangas.

Kuri hortenzija žydi ilgiausiai?
‘Limelight’ ir ‘Phantom’ laikomos ilgiausiai žydinčiomis hortenzijomis – jos gali žydėti net 3–4 mėnesius, nuo birželio pabaigos iki spalio pradžios.
Ar įmanoma prailginti hortenzijų žydėjimą?
Taip. Reguliarus laistymas, švelnus genėjimas po pirmos žydėjimo bangos ir tręšimas vasaros pradžioje gali paskatinti pakartotinį žydėjimą arba išlaikyti žiedus ilgiau.
Kuo skiriasi ‘Limelight’ ir ‘Phantom’ žydėjimo trukmė?
Abi veislės žydi panašiai ilgai, tačiau ‘Phantom’ žiedynai būna didesni ir šiek tiek vėliau pradeda žydėti. ‘Limelight’ dažniau pasiekia maksimalų žydėjimą anksčiau – liepą.
Ar žydėjimo trukmė priklauso nuo regiono Lietuvoje?
Taip. Pajūrio ir pietų Lietuvoje hortenzijos dažnai žydi ilgiau nei šiaurinėje dalyje, kur vasara trumpesnė. Svarbų vaidmenį čia atlieka ir mikroklimatas bei vėlyvos šalnos.
Ar galima derinti skirtingas ilgažydes veisles tarpusavyje?
Taip, ir net rekomenduojama. Derinant pvz., ‘Little Lime’, ‘Vanille Fraise’ ir ‘Phantom’, galima sukurti kompoziciją, kuri skleis spalvas nuo birželio iki spalio be pertraukų.
Kada nupjauti nužydėjusius hortenzijų žiedynus?
Jei norite skatinti ilgesnį žydėjimą, senus žiedynus galite pašalinti rugpjūčio pradžioje. Jei siekiate palikti dekoratyvius žiedynus žiemai – pjaukite pavasarį.
Sveiki, esu Aidas Šimaitis – šio tinklaraščio savasukis.lt autorius. Čia dalinuosi viskuo, ką pats išbandau savo sodyboje: nuo pirmųjų sodinimo darbų iki sudėtingesnių sprendimų šiltnamyje ar darže. Mėgstu paprastumą, natūralumą.

Susiję straipsniai

Parašyti Atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *