Žieminis rapsas - rentabilus, intensyvus bei saugus būdas sukaupti ir išsaugoti azotą sėjomainoje

Rentabilus augalas

Žieminio rapso pasėlių plotus Lietuvoje lemia žieminių javų pjūties darbai, bei žieminio rapso sėjos našumas. Didžiulio selekcijos  indėlio,  inovacijų plėtros pasėlių priežiūros darbų dėka, šiltėjant klimatui žieminio rapso derliai nuosekliai didėjo ir per 20 metų pakito net 50 ir daugiau procentų. Žemdirbių, mokslininkų, konsultantų kryptingas darbas žieminį rapsą šiuo metu suformavo kaip vieną  iš rentabiliausių žemės ūkio augalų ūkininkų ūkių sėjomainose.

Rapso žalia masė ir  azoto poveikis

 Žieminis rapsas yra geras priešsėlis žieminiams javams, moksliniais tyrimais įrodyta, kad rapso augalai kaupia azotą rudens ir šiltos žiemos pradžioje bei neleidžia pastarajam išsiplauti iš dirvos, besniegės žiemos metu.  Anksčiau pasėtas žieminis rapsas geba užauginti didesnę žaliąją masę ir daugiau sukaupti sausųjų medžiagų, daugiau akumuliuoti azoto bei paversti jį į baltymus, fermentus bei nukleino rūgštis. Būtent azotas, kuris rapso augale yra transformuojamas į proteinus, lemia rapso augalų lapų dydį. Azoto kaupimui rapso žalioje masėje yra svarbu ir  hibrido pasirinkimas, žinoma kad vieni žieminio rapso hibridai yra augūs rudenį (INV 1165, INV 1166, RAGNAR, DYNAMIC, ROHAN, DK EXPRESSION, KWS FELICIANO, FENCER ir kt.)  ir intensyviai įsavina azotą paverčia pastarąjį proteinais ir formuoja didelius lapus, kurie pavasarį tampa nereikalingi ir atlieka žalios trąšos vaidmenį. Intensyviai augantiems hibridams rudenį labai svarbiu elementu tampa azotas, tręšiant azotu rapso augalai sparčiai auga rudenį iki tol kol vidutinė paros temperatūra nukrenta žemiau 5°C.

Pastebėjimai iš laukų

2020 m. žieminių rapsų  sėja  truko mėnesį, atlikus stebėjimus penkiuose Lietuvos rajonuose Kėdainių, Panevėžio, Raseinių, Švenčionių, Molėtų, žieminio rapso RAGNAR (Rapool-Ring) augalų išsivystymas tarpsnis 2020 m. lapkričio antrojoje dekadoje buvo skirtingas. Daugelyje laukų žieminiai rapsų augalai buvo nehomogeniški. Didžiausios žalios masės augalai buvo sėtuose į supaprastintą žemės dirbimą kuriuose buvo naudotos startinės trąšos YARA MILA Raps NPK 17-11-12 (10), Yara  MILA 9-12-25 (7) arba MAP 12-52, DAP 18-46, tiesioginė sėjamoji (Horsh Focus) trąšas įterpianti sėjos metu dviem gyliais. Pastebėta, kad žaliajai masei kuri vyravo nuo 198 – 733 g/5 augalų imtyse  didelį poveikį turėjo priešsėlinio augalo (žieminių kviečių) šiaudai, pastarieji mažino žaliąją masę ir neleido augalams tolygiai augti. Augalų augimo paskatinimui rudenį buvo panaudotos azotinės trąšos kurios suteikė galimybę augalams suformuoti daugiau lapų ir sparčiau augti. Azotu patręšti augalai šiaudų poveikyje suformavo nuo  7-10 lapų, tie augalai kurie nebuvo tręšti azotu suformavo vidutiniškai 6-7 lapus augale. Šoninius ūglius žieminiai rapsų augalai formuoja nuo 9 lapų (BBCH 21-23) , tokia tendencija stebėta ir  atliktose analizėse: dėl to savalaikio azoto panaudojimo efektyvumas buvo pastebėtas ir  gamybiniuose 5 rajonų tirtuose laukuose, kuriuose buvo panaudotos YaraBela AXAN NS 27-4, amonio salietra. Didžiausio lapo augale diametras, didžiausias buvo taip pat azotu tręštuose pasėliuose vidutiniškai – 13,5 cm.

Stiprus augalas – atlikti  savalaikiai agrotechnologiniai darbai rudenį

 Žieminio rapso rudenį suformuoti apatiniai lapai, IV ontogenezės etape, dar rudenį, yra atmetami, šį procesą atlieka optimaliu laiku pasėti, užsigrūdinę, maisto medžiagų šaknyje prikaupę augalai, kurie būna suformavę ir žiedynų užuomazgas. Tačiau ne visi žieminių rapsų augalai nors ir sėti optimaliu laiku dėl agrotechnologinių klaidų ar klimatinių sąlygų pasieka IV ontogenezės etapą turėdami pilnai išvystytus vidutiniškai 10 lapų. Optimaliu laiku pasėtas žieminis  rapsas ir keletą kartų panaudotas augimo reguliatorius rudenį, savalaikis tręšimas makro ir mikroelementais leidžia suformuoja stiprius daugiau nei 10 lapų turinčius augalus, didelio tūrio šaknis ir didesnius nei 2 cm skersmens augimo kūgelius. Pavasarį žieminiai rapsai iš sukauptų maisto medžiagų suformuoja naujus lapelius kurie atlieka fotosintezę ir skatina pabusti ir diferencijuotis pumpurams bei esantiems butonams juose. Sėkmingai peržiemoję minėti augalai turi daug sukauptos energijos auginti užmegztus šoninius ūglius su žiediniais butonais ir  suformuoti didelį derliaus potencialą. Žieminiuose rapsuose rudenį svarbiu tampa ir tręšimas per lapus mikroelementais Mn, Mo, makroelementu Mg, o ypač mikroelementu boru. Boru rekomenduojama žieminį rapsą tręšti ir per dirvą ir per lapus, jei netręšta per dirvą tuomet borą rekomenduojama sparčiai augančiam rapsui rudenį per lapus tręšti keletą kartų (apie 300 g/ha).

Ką daryti jei rapsas turi 6-7 lapelius?

IV ontogenezės (BBCH 21-29), rudens pabaigai ir rapsų vegetacijos pabaigai būdingą, etapą rapsai gali pasiekti turėdami ir 6-7 pilnai išvystytus lapus, pastarieji puikiai žiemoja jei šaltojo periodo metu nebūna staigių klimatinių pokyčių. Pavasarį peržiemojusiems rapsų augalams, kurie žiemojo su 6-7 lapais, labai aktualios yra lengvai prieinamų azoto trąšų formos, tokių kaip YARA BELA SULFAN NS 24-6, amonio salietra. Besniegėmis žiemomis į gilesnius dirvožemio sluoksnius ir iš jų migruoja makroelementai fosforas ir kalis, todėl svarbu dirvožemio makroelementų bazei atstatyti tręšimas NPK startinėmis trąšomis ankstyvą pavasarį. Trąšomis YARA MILA Raps NPK 17-11-12 (10), YARA MILA 9-12-25 (7), NPK 15-15-15 (10,5) , NPK 16-16-16 kiekvienais metais dėl susidariusių klimatinių sąlygų – besniegių žiemų, šiltų ir ilgų rudens periodų, vėlyvos rapsų sėjos, intensyviai augančių žieminių rapsų hibridų, patręšiama vis daugiau ir daugiau žieminiu rapsų pasėlių pavasarį.

Pastebėjimai iš laukų

 Žieminio rapso liemeninės šaknies ilgiui sėjos laikas neturėjo poveikio ir 2020 m. lapkričio antroje dekadoje, rapsams esant BBCH 19 -29,  50 augalų liemeninės šaknies vidutinis ilgis variavo nuo 14 – 20,8 cm. Pagal gautus skaičius, šiuo augimo tarpsniu žieminio rapso šaknys, skirtingai nei  antžeminė augalo dalis pagal kurią nustatome augimo tarpsnį, yra jau suformuota augaluose  ir nesiskiria skirtingo lapuotumo augaluose. Šaknies diametras storiausioje liemeninės šaknies dalyje vidutiniškai buvo 0,84-1,28 cm, pastebėta, kad šaknies diametras buvo artimas augimo kūgelio diametrui – 0,76 – 1,04 cm. Dažniausias augimo kūgelio ir rapso liemeninės šaknies storiausios vietos diametras – 1/1. Žieminio rapso augimo kūgeliui augimo stabdymui panaudoti augimo reguliatoriai- fungicidai Orius, Juventus turėjo teigiamą poveikį. Tačiau šaknies masė esmingai skyrėsi variavo vidutiniškai nuo 22 – 91 g (50 augalų). Žieminis rapsas 2020 m. antrąją lapkričio dekadą turėjo tendenciją vegetuoti bei ruoštis žiemai, nes tam buvo palankios klimatinės sąlygos, bei atlikti agrotechnologiniai darbai.

 

Skystųjų trąšų efektyvumas silpnesniems pasėliams ypač aktualus

Gamyboje stebimi skystųjų trąšų formų karbamido ir amonio salietros tirpalo KAS mišiniuose su APP NP 11-37 teigiami rezultatai žieminių rapsų derliui. Panaudojus skystąsias trąšas pavasarį, lengviau įsavinamas formas, žieminiams rapsams suteikia galimybę neeikvoti energijos trąšų įsavinimui. Skystosios fosforo trąšos APP NP 11-37 nesijungia su dirvos junginiais 3 savaites dėl to yra 30 proc. geriau įsavinamos. Paskatinus atauginti žieminiams rapsams lapus, tręšiant augalus per dirvą biriomis ir skystomis trąšomis pavasarį, išsiskleidus naujiems lapams rapsų agrotechnologijoje prasideda naujas etapas tai tręšimas per lapus mikro ir makroelementais (Kombiphos, Brassitrel Pro, Polyfeed rapsams, Ekolist Mono boras, Ekolist Mono  Mn ir kt.). Stiprius, intensyviai augančius augalus pavasarį purškiame fungicidais, herbicidais ir saugome juos nuo žaldarių.

Apibendrinant žieminio rapso augalų auginimo poreikius pastebime, kad žieminis rapsas visą intensyvų augimo periodą yra reiklus azotui, įsavinęs azotą tiek rudenį tiek pavasarį paverčia šį svarbų makroelementą saugiomis aplinkai organinėmis medžiagomis. Mokslininkų hipotezės teigia, kad žieminio rapso augalai yra didžiulio derliaus potencialo orientuoto į 10 t/ha, dėl to jo augalai intensyviai įsavina azotą, įsavinęs jį rentabiliai grąžina ūkininkui sėjomainos grandyje, kaip saugią, efektyvią trąšą. 

rapsai

 

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau