Žalioji etiketė - PhosAgro trąšos saugios aplinkai ir žmonių sveikatai

Maistui siekiame naudoti  kokybiškus produktus, o norint užauginti sveikus augalus tai sudėtinga atlikti užterštuose dirvožemiuose bei naudojant netinkamai tam parinktas priemones. Ypatingą pavojų žmogaus sveikatai sukelia sunkieji metalai, kurie sukaupti maisto produktuose. Sunkiųjų metalų toksiškumas gali sukelti odos , kaulų sistemos problemas arba prisidėti prie ilgo sąrašo ligų, įskaitant Alzheimerio, Parkinsono ligą, išsėtinę sklerozę, kitas smegenų ir nervų sistemos sutrikimus, o taip pat onkologinius susirgimus. Besikaupdami organizme  sunkieji metalai pažeidžia imuninę sistemą, atsiranda patogeninių pakitimų, alergija ir netgi genetinių pakitimų. Didžiausią pavojų sukeliantys sunkieji metalai – tai kadmis (Cd), arsenas (As), chromas (Cr), švinas (Pb), gyvsidabris (Hg). ).  Ypatingai išskiriamas kadmis (Cd) , kuris pasižymi ypač dideliu kancerogeniškumu ir mutageniškumu.  Todėl ES šalys jau 1988 metais atkreipė dėmesį į būtinumą teisinėmis priemonėmis apriboti šio elemento patekimą į aplinką.

Vienas iš sunkiųjų metalų kaupimosi augaluose šaltinių – tai žemos kokybės trąšos, užterštos sunkiaisiais metalais, kurie per auginamus augalus patenka į maisto produktus. Daugiausia kadmio į žmogaus organizmą patenka su grūdais, lapinėmis  daržovėmis ir šakniagumbiais. Patekęs į dirvožemį, kadmis pasiskirsto tarp dirvožemio dalelių ir dirvožemio tirpalo, o pasišalina iš dirvožemio dviem būdais:         

• iš dirvožemio tirpalo jį paima augalai, kurių derlių galiausiai suvartoja žmogus;                           

 • iš ariamojo sluoksnio dirvožemio tirpalo kadmis juda į gilesnius sluoksnius, vėliau patekdamas į paviršinius ir gruntinius vandenis 

 

Daugiau kadmio  sugeria rūgštūs dirvožemiai. Kadmis neigiamai veikia ir dirvožemio mikroorganizmų veiklą, mažina jų skaičių. Su augalų derliumi išnešamas kadmis (Cd), todėldidėjant augalų derlingumui šis skaičius ženkliai išauga. Akivaizdu, kad šio cheminio elemento kiekis mineralinėse trąšose turi būti minimalus, o vartotojas turėtų būti informuotas apie jų kiekį trąšose. Šveicarija buvo pirmoji šalis, kuri dar 1986m. įvedė kadmio kiekio trąšose ribojimą iki 21 mg/kg P2O5. Europos Sąjungoje pereinant prie žiedinės ekonomikos bei tvarios ir švarios gamybos procesų  planingai griežtinamos kadmio normos fosforo turinčiuose produktuose iki  60 mg/kg P2O5 nuo 2022m, 40 mg/kg P2O5 nuo 2026 m. ir iki  20 mg/kg P2O5 nuo 2032m. Siekiant diferencijuoti trąšas pagal jų saugumą, atsižvelgiant į kadmio kiekį, ES pradedamas taikyti savanoriškas aplinką tausojančių trąšų, kuriose kadmio kiekis neviršija 20 mg/kg P2O5, gamintojų ženklinimas.

Įmonė PhoAgro siekdama šio tikslo ir laikydamasi ES taisyklių, sukūrė  savo Žaliąją etiketę, nurodančią, kad „PhosAgro“ trąšos yra saugios aplinkai. Kadmio kiekis jose neviršija 5 mg / kg P2O5

Žalioji etiketė - tai sveiko dirvožemio palaikymo ir aukštos kokybės augalininkystės produkcijos garantija, nes PhosAgro trąšos gaminamos iš unikalių, ypatingai švarių vulkaninės kilmės Kolos pusiasalio žaliavinių fosfatų. Žaliosios etiketės ženklu pažymėtos trąšos neužteršia dirvožemio sunkiaisiais metalais, o tai užtikrina sveiką augalininkystės produkciją ir maistą. 

Siekdami užtikrinti, kad ir dabartiniai gyventojai, ir būsimos kartos galėtų džiaugtis aukšta užaugintos produkcijos kokybe bei derlingumu, visais veiklos etapais – žaliavomis, kurioms naudojami aukščiausios kokybės fosfatai, ir baigiant pasauliniais platinimo kanalais – mes bendradarbiaujame su mūsų žemės ūkio partneriais, tiekdami aukščiausios kokybės produkciją. PhosAgro dalyvauja  Tarptautinio augalų mitybos instituto (IPNI) veikloje, remiančio atsakingo trąšų naudojimo strategiją. Taigi, PhosAgro gaminamos trąšos fosfatų pagrindu prekiniu ženklu APAVIVA, paženklintos Žaliaja etikete, sudaro puikias galimybes užauginti sveiką žemės ūkio produkciją, puikiai tinkamą maisto reikmėms bei neteršti dirvožemio sunkiaisiais metalais. Bendromis jėgomis mes formuojame sveikesnio pasaulio pagrindus.

Žaliosios etiketės pavyzdžiai

APAVIVA —azoto-fosforo ir kompleksinės trąšos

apap

 

Kadmio kiekiai žaliavinėse medžiagose (mg/kg)

 

kalkess

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau