Vasarinių kviečių veislių asortimentas ir pasirinkimo galimybės pagal ūkio poreikį

Vasariniai kviečiai kaip ir žieminiai kviečiai pastaraisiais metais yra pelningi žemės ūkio augalai. Vasarinių kviečių auginimo plotus lemia ne tik susiaurėjusios sėjomainos ūkiuose, bet ir šylančios klimatinės sąlygos. Ūkiuose drastiškai sumažėjo vasarinių rapsų plotai, kurių derliaus dorojimo darbai dažnai sutapdavo su vasarinių kviečių dėl to ūkininkams patogu tapo atlikti vasarinių kviečių pjūties darbus. Be to vasarinius kviečius ūkininkai sėja norint kompensuoti iš rudens neapsėtus žieminių kviečių plotus.

Šylantis klimatas turi teigiamą poveikį vasarinio kviečio sėjos laikui. Ūkininkai kovo pabaigoje pradeda planuoti pastarųjų sėją, o nuo balandžio 10 d. dažnas ūkis jau būna pasėjęs dalį planuojamų laukų.  Dabartinės selekcininkų sukurtos beveik visos vasarinių kviečių veislės toleruoja ankstyvąją sėją. Šių kviečių augalai yra mažai jautrūs pavasarinėms šalnoms bei šaltai dirvai. Ypač svarbu vasariniams kviečiams „biologinis laikrodis“ anksti pasėtas vasarinis kvietys geba prailginti krūmijimosi trukmę (suformuoti daugiau produktyvių stiebų), o gerai išsikrūmijęs augalas suformuoja ir stiprią šaknį. Vasariniai kviečiai lenkia žieminius kviečius apvaisinimo laipsniu ir daugiau geba užmegzti grūdų, nes pasižymi mažesniu grūdų užuomazgų sunykimo skaičiumi.

Dėka iš po žiemos likusios drėgmės dirvoje, pastaraisiais metais vyraujant sausiems pavasariams, anksti pasėti vasariniai kviečiai suformuoja stiprius augalus. Jų vystymąsi gali pristabdyti ilgai neįšylanti dirva, nes vasarinio kviečio sėklai sudygti reikalinga minimali 4-6 °C temperatūra. Besniegės žiemos atvėsina dirvą vandeniu ir esant ūkanotoms dienoms pavasarį, dirva šyla lėtai, tokios sąlygos blogina sėklų sudygimą, o patogeniškos, blogai beicuotos sėklos supūva. Vasariniams kviečiams itin svarbus yra pasėlio tankumas dėl to sėjant ne kokybišką sėklą dažnas atvejis kai pasėlis nėra suformuojamas tinkamo tankumo. Gauti 7,5-8,5 t/ha vasarinių kviečių derlių rekomenduojama yra suformuoti 650 – 700 vnt. mtankumo pasėlį. Didžiausi vasarinių kviečių derliai gaunami priemoliuose ir moliuose, kuriuose galime suformuoti nuo 500-600 vnt. m2 atskirais atvejais 700 vnt. m2.

Renkantis sėjomaininius laukus vasariams kviečiams iš kurių tikimės didžiausio derliaus potencialo, svarbu yra ir veislė. Veislė turi atitikti visus lauko kuriame augs vasarinis kvietys poreikius, tik tokiame komplekse suformuojamas didžiausias derliaus potencialas ir puikūs derliaus kokybiniai parametrai.  Vasarinių kviečių E tipo veislės sukurtos geros kokybės grūdams gauti optimalaus derlingumo fone, o B tipo orientuotos į didesnį derliaus potencialą. Tačiau abiejų tipų kviečių derlius jei baltymai būna virš 11,5 proc. tinka duonos gaminiams kepti, be to vasarinių kviečių glitimas, sedimentacijos vertės yra didesnės nei žieminių kviečių, o tai lemia, dažnu atveju, ir geresnius kokybinius parametrus lyginant su žieminiais kviečiais. Gausus pasirikimas vasarinių kviečių nėra blogas veiksnys žemės ūkyje. Ūkininkas kaip ekspertas gali atsirinkti ir pritaikyti vasarinių kviečių veislę savo ūkyje.

AB „Kauno grūdai“  2021 m. derliui siūlo 3 vasarinių kviečių E tipo (KWS SHARKI, DAUGANA ir STANGA) veisles ir vieną B tipo - KWS BURAN.

KWS SHARKI nuo 2018 metų yra viena iš standartinių veislių, pasižymi labai stambiais grūdais, augalai neaukšti, DAUGANA – kilmės šalis Šveicarija, atstovas Lietuvoje Saaten Union, pasižymi atsparumu miltligei, išgulimui ir dideliu baltymų kiekiu grūduose.

DAUGANA veislės augalai kaip ir STANGA toleruoja sausringus periodus. STANGA (Saaten Union) akuotuota, stabilaus derlingumo, gerai dera ir mažesnio našumo dirvose, kilmės šalis Šveicarija.

KWS BURAN stambių grūdų, didelio derliaus potencialo veislė.

 

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau