Skirtingi glifosatų produktai - svarbus technologinis elementas ateities darbams

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius augalus? Į šį klausimą atsakyti tektų įvertinti purškiamos augalijos botaninę sudėtį, išsivystymo laipsnį bei pačio glifosato produkto savybes. Žinome, kad skirtingi glifosatų produktai turi skirtingą efektyvumo (suveikimo) greitį. Vieni glifosatai suveikia greičiau ir žalioji augalo dalis greičiau įgauna fototoksiškumo raišką lapuose.

Gamybinė praktika įrodė, kad greitesnio suveikimo glifosatai lėčiau juda į augalo požemines dalis: šaknis, šakniastiebius ar stolonus. Ši glifosato savybė priklauso nuo glifosato produkto sudėties dėl to glifosatus galime suskirstyti į skirtingų poveikių produktus: didensės ir mažesnės fitotoksiškumo raiškos augalo lape. Kad pagrįsti gamyboje stebimas tendencijas, 2020 m. atlikome glifosatų suveikimo greičio tyrimus LAMMCŽI (1 lentelė).  Apipurškiant jautrius glifosatui augalus vasarinius kviečius, BBCH 31-32 tarpsniuose,  7 ir 14 d. atliktos apskaitos parodė, kad skirtingi glifosatų produktai turi skirtingą suveikimo greitį. Įvertinus fitotoksiškumą vasariniams kviečiams efektyviau glifosatas suveikia panaudojus mišinyje paviršiaus aktyviąją medžiagą, tačiau esminių skirtumų nenustatyta.

1 lentelė. Skirtingų glifosatų fitotoksiškumas vasariams kviečiams (nupurkšta BBCH 31-32) proc., 2020 m.

Glifosato produkto sudėtis

Apskaita po 7 d.

Apskaita po 14 d.

Apskaita po 28 d.

720 g/kg glifosato, kuris produkte yra kaip glifosato amonio druska 832 g/kg

23,3

66,7

100,0

Krypt 540 (Glifosatas 540 g/L)

21,7

66,7

100,0

Gallup Super 360 (glifosatas 360 g/l kaip glifosato izopropilamino druska 485,8 g/l) 

28,3

73,3

100,0

720 g/kg glifosato, kuris produkte yra kaip glifosato amonio druska 832 g/kg + Smart Contact

26,7

70,0

100,0

Krypt 540 (Glifosatas 540 g/L) + Smart Contact

23,3

66,7

100,0

Gallup Super 360 (glifosatas 360 g/l kaip glifosato izopropilamino druska 485,8 g/l) +  Smart Contact

23,3

73,3

100,0

Ne visuomet greitis nulemia glifosato efektyvumą, nors pagal gautus duomenis nustatyta 100 proc. efektyvumas (1 lentelė). Glifosato efektyvumas priklauso ir nuo augalo rūšies. Labai svarbu, kad norimi sunaikinti augalai sparčiai augtų tuomet glifosato efektyvumas būna didžiausias. Simptomai – lapų paraudimas, o vėliau pageltonavimas  - pirmiausia matomi ant vienaskilčių augalų, o vėliau ir ant dviskilčių. Daugiametės vienaskiltės piktžolės jautriausios glifosatui yra 5-6 lapelių tarpsnyje (lapo ilgis 12-15 cm), bei pradėjusios auginti naujus šakniastiebius (paprastasis varputis). Daugiametės dviskiltės yra jautrios, kai aktyviai auga ir yra arti žydėjimo tarpsnio. Minimalus vienskilčių piktžolių lapų ilgis – 5cm, o dviskilčių turi turėti du visiškai išsiskleidusius tikruosius lapelius. Piktžolės ypač tokios kaip paprastasis varputis yra mažiau jautrus glifosatams, tuomet kai jų augimas yra sulėtėjęs dėl sausros, užmirkimo, šalčio, labai aukštų temperatūrų ar natūraliai nuvytę. Po purškimo turėtų praeiti mažiausiai 6, dar geriau 24 valandos be lietaus.

Glifosato efektyvumą kritinėmis sąlygomis galima padidinti naudojant jį kartu su paviršiaus aktyviąja medžiaga, tačiau efektyvumas bus ribotas. Patartina vengti naudoti glifosatus esant aukštesnei nei 25 ⁰C arba vėjo greitis yra didesnis nei 3 m/s. Remiantis glifosatų gamintojų rekomendacijomis po purškimo galvijus ganyti leidžiama 5 dienos po purškimo, kai kurios žolių rūšys pvz. žilės po purškimo gyvulių yra noriau ėdamos dėl to rekomenduojama sumažinti šios piktžolės plitimą, kad gyvuliai negautų didelio kiekio toksinų, negalima šios piktžolės apdorotos herbicidu dėti į šieną ar silosą. Panaudojus glifosatą rekomenduojama 7 dienas nenaudoti kalkių, trąšų, mėšlo, augalų apsaugos produktų ir kt. dėl to pasėti po glifosavimo įmanoma iki 7 dienos po purškimo glifosatu, o minėtas priemones naudoti pagal glifosatų gamintojų rekomendacijas.

AB „Kauno grūdai“ prekiauja Krypt, Gallup Super ir kt. glifosatais dėl šios priežasties glifosatą galime rekomenduoti pagal kiekvieno lauko poreikį.

 

Kitos naujienos

Amarai – augalų sultimis mintantys kenkėjai. Darantys tiesioginę ir netiesioginę žalą augalui. Šie vabzdžiai...

Skaityti daugiau

Mikrofloros sudėtis dirvoje nuolat kinta priklausomai nuo žemės dirbimo būdo, dažnumo, auginamų žemės ūkio augalų,...

Skaityti daugiau

Pasėliai šiemet dar ramybės būklėje. Žiema jiems kol kas palanki ir bus kur investuoti, tačiau investicijos turi...

Skaityti daugiau