Paviršiaus aktyviųjų medžiagų klasifikacija bei jų poveikis miglinių javų vaškiniam sluoksniui

Paviršiaus aktyviosiomis medžiagomis, mokslininkai ir jų gamintojai, vadina – medžiagas, kurios dėl savo sudėties turi poveikį dviem atskiriems dengiamiesiems paviršiams, geba keisti jų fizines savybes keisdama paviršinę ir tarppaviršinę dengiamų paviršių veiklą. Gamyboje šias medžiagas įprasta vadinti „lipniosiomis medžiagomis“ arba „lipalais“. Daugelis naudotojų žino, kad paviršiaus aktyviosios medžiagos skiriasi sudėtimi. Vienos labiau tinka fungicidų, kitos herbicidų ar makro ir mikroelementiniuose mišiniuose. Pastebėta, kad su šiomis medžiagomis purškalas geriau prilimpa prie lapo paviršiaus, sumažėja nuslydimo rizika, didėja tirpalo efektyvumas, nes pagerėja įsiskverbimas į augalo lapą. Renkantis priedus visuomet reikia perskaityti instrukcijas  esančias ne tik ant pesticido ar trąšų per lapus pakuočių, bet ir žinoti kokią paviršiaus aktyviąją medžiagą ruošiatės naudoti.

Paviršiaus aktyviosios medžiagos yra klasifikuojamos pagal cheminę ir veikimo tirpaluose būdą: nejoninės, purškimo modifikatoriai ir priedai pagaminti aliejaus pagrindu. Nejoninės paviršiaus aktyviosios medžiagos klasifikuojamos į etoksilatus, EO/PO kopolimerus, organosilikonus,  o purškimo modifikatoriai į pH buferius, derinančias skirtingas medžiagas (pvz pesticidus ir trąšas per lapus) ir medžiagas stabdančias putojimą. Šį kartą aptarsime daugiausia dėmesio ir panaudojimo sulaukiančius organosilikonus. Organosilikonai, naudojant gamintojo nurodytomis normomis,   pasižymi švelniausiu veikimu miglinių augalų vaškiniam sluoksniui. Vaškinis augalo sluoksnis skirtingų augalų būna kitoks, vaško kristalai gali būti sudarytas iš plokštelių, vamzdelių ar kitokių formų. Šis sluoksnis yra gyvybiškai svarbus augalui, nes apsaugo lapus nuo mechaninių pažeidimų bei reguliuoja, žiotelių pagalba, vandens išgarinimą. Pažeidus šį sluoksnį sutrinka augalo fiziologiniai procesai, todėl labai svarbu rinktis medžiagas minimaliai pažeidžiančias šį sluoksnį. Vaškinio lapo sluoksnio saugaus veikimo seka: organosilikonai → etoksilatai → priedai aliejaus pagrindu.

AB „Kauno grūdai“ prekiauja organosilikonais (Periplius ir kt.), etoksilatais (Lignum) ir priedais aliejaus pagrindu (Power Oil).  Kuo plonesnis vaškinis sluoksnis tuo vandens garinimas yra intensyvesnis. Pupos turi ploniausią vaškinį sluoksnį bei daugiausia žiotelių lyginant su kitais populiariais žemės ūkio augalais. Pupoms ypač svarbus yra saugus tirpalas. Žinoma, kad vaškinis sluoksnis storėja sausros poveikyje (migliniai javai pasidengia melsvu miltiniu atspalviu), tačiau dažnai naudojant pesticidus kurie taip pat skirtingai veikia lapo vaškinį sluoksnį, miglinių javų lapų melsvas miltinis atspalvis yra plaunamas. Tam poveikį turi pesticido formuliacija (WD, OD, SL ir kt.) šie trumpiniai apibūdina kokias gretutines medžiagas būtų galima naudoti padidinat pesticidų efektyvumą bei apsaugant augalo vaškinį sluoksnį nuo pesticidų poveikio.

Organosilikonas Periplius dera naudoti su OD ir EC herbicidais, užtikrina tolygų veikliųjų medžiagų koncentraciją tirpale, bei sumažina stresą augalams. Tinka fungicidiniuose mišiniuose, nes 20 proc. geriau padengia lapo paviršių. Geba tolygiai sudrėkinti net ir sausą, grumstuotą dirvą, sumažina pesticidų migraciją gilyn į dirvą. Išpurkšti tirpalai nėra nuplaunami lietaus dėl Periplius greito prasiskverbimo į augalą. Periplius normos: lauko augalams 100 – 150 ml/ha su kontaktiniais pesticidais ir trąšomis per lapus, 100-250 ml/ha su sisteminiais pesticidais, daržovėms ir sodo augalams 100-300 ml/ha, dekoratyviniams augalams 100-200 ml/ha (vandens kiekis 200 L/ha).

Darbiniuose mišiniuose Periplius rekomenduojama naudoti jei azoto kiekis nėra didesnis nei 2 proc. Didinti normų Periplius nerekomenduojama, nes paviršiaus aktyviosios medžiagos veiksmingumas pasireiškia tik pasiekus tam tikrą minimalią koncentraciją, o peržengus tam tikrą maksimalią koncentraciją didesnis efektyvumas nėra pasiekiamas. Minimalios Periplius normos rekomenduojamos augalams kurie turi ploną vaškinį sluoksnį ir didelį žiotelių skaičių lapuose, nes tirpalai su organosilokonais 20 proc. greičiau patenka į augalo sistemas.

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau