„Kauno grūdų“ trąšų asortimente – unikalios skystos kompleksinės trąšos NP 11:37

Intensyviose žemdirbystės sistemose maisto medžiagų užtikrinimas augalams tampa vis sudėtingesnis dėl klimato kaitos. Dažnesnės sausros fiksuojamos pavasarį ir vasarą visoje Europoje (Europos aplinkos agentūra, 2019). Tokioje situacijoje ypač svarbus efektyvesnis pagrindinių maisto medžiagų įsisavinimas, tarp jų ir fosforo.

Lietuvos Agrocheminių tyrimų laboratorijos duomenimis, šalies dirvožemiuose augalams lengvai prieinamo judriojo fosforo kiekis yra labai nevienodas, todėl pirmiausia rekomenduojama atlikti dirvožemio tyrimą. Nustačius nepakankamą kiekį šio elemento, naudinga tręšimui rinktis trąšas su lengvai prieinamu fosforu. Augalams tokio fosforo dirvožemyje dažnai trūksta ne tik dėl jo mažo judrumo, bet ir dėl įsisavinimą ribojančių veiksnių: dirvožemio kilmės, temperatūros, pH, organinių medžiagų, drėgmės kiekio.

Visi augalai jautrūs fosforo trūkumui augimo pradžioje, kol šaknų sistema silpnai išsivysčiusi. Remiantis moksliniais tyrimais, fosforo pritrūkus po krūmijimosi, grūdų derlius būna mažesnis, sumažėja jų baltymingumas. Fosforas taip pat įeina į adenozino trifosfato sudėtį, be kurio augaluose nevyksta tokie svarbūs procesai kaip fotosintezė, kvėpavimas, medžiagų ir energijos apykaita. Nustatyta, kad fosforas reikalingas generatyvinių organų formavimuisi, augalų brendimui, cukraus ir krakmolo sintezei.     

Rekomendacijos pavasariniam tręšimui. Šių metų pavasarinį žiemkenčių tręšimą siūlome papildyti naujomis skystomis kompleksinėmis trąšomis NP 11:37. Jas gamina viena iš pirmaujančių pasaulyje fosforo trąšų gamintojų – „Phosagro“. Vienas iš svarbiausių šių trąšų privalumų, kad fosforas šiose trąšose yra amonio polifosfatų formoje – su dirvos kompleksu nesusiriša iki penkių savaičių, taip fosforas ilgiau išbūna prieinamas augalams. NP 11:37 trąšos efektyvios įvairaus pH dirvožemiuose – nuo 4,3 iki 9,2. Dėl polifosfatinės formos fosforas silpniau surišamas rūgščiuose dirvožemiuose su trivalenčiais geležies ir aliuminio oksidais, o šarminiuose dirvožemiuose su kalcio karbonatais (Hedley and McLaughlin, 2005; Fluid Fertilizers, 2008; Chien et al. 2011; Prochnow, 2018).

Polifosfatų formoje išpurkštas fosforas per penkis mėnesius dirvožemio horizontais vidutiniškai migruoja iki 15 cm („Phosagro“ bandymų duomenys), todėl NP 11:37 ypač tinka naudoti beariminėje žemdirbystėje. Dar vienas šių trąšų privalumas – azotas ir fosforas, esantis šiose trąšose, įsisavinamas tiek per lapus, tiek per dirvą.

Rekomenduojame šias trąšas maišyti su skysta azoto trąša KAS-32. Žieminiams kviečiams rekomenduojame papildomai skirti 20, o kitiems žieminiams javams – ne mažiau kaip 10 kg ha-1 fosforo veiklaus elemento. Vasarojaus sėjai rekomenduojame NP 11:37 priešsėjiniam tręšimui. Gamybinių bandymų rezultatai parodė, kad ji yra efektyvesnė (ypač trūkstant dirvoje drėgmės) už kitas naudojamas fosforo trąšas, o tai sukuria galimybę sumažinti jų tręšimo normą net iki 10 proc.