Kaip gaivinsime augalus po šiltos žiemos?

„Šilta, besniegė žiema augalams neleido „pailsėti“, todėl prasidėjus aktyviai augalų vegetacijai bus labai svarbu laiku ir optimaliomis normomis patręšti pasėlius“, ‒ sako AB „Kauno grūdai“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Edita Juknevičienė. Kaip ji aiškina, šiuo metu dirvožemio vidutinė temperatūra 10 cm gylyje siekia 2‒4 °C, todėl maisto medžiagų įsisavinimas iš dirvožemio dar nėra intensyvus. Iškritę gausūs krituliai sausio ir vasario mėnesiais daug kur neleidžia įvažiuoti į laukus. Oro prognozės taip pat dar nėra džiuginančios – prognozuojamos minusinės temperatūros. Todėl verta palaukti tinkamų sąlygų tręšimui. Dr. E. Juknevičienė dalijasi rekomendacijomis, kaip atgaivinti augalus po šiltos žiemos ir kokias trąšas pasirinkti.

laukai

Didelis drėgmės kiekis laukuose dar neleidžia pradėti tręšimų

Kaip pasakoja AB „Kauno grūdai“ atstovė, gausūs krituliai paskatino sulfatų plovimąsi į gilesnius dirvožemio sluoksnius, todėl svarbu nepamiršti sieros, tiek tręšiant mineralinėmis trąšomis, tiek atliekant purškimus per lapus. Trūkstant sieros, sutrinka augalų fotosintezė, kvėpavimas, azoto ir anglies apykaita, chlorofilo gamyba, fermentų susidarymas. Sieros trūkumo požymiai pirmiausia išryškėja naujuose jaunuose lapuose. Jie pablykšta, pasidaro šviesūs ir smulkūs.

Šiuo metu augalams ypač trūksta energijos. Tai išduoda žieminių rapsų ir javų lapai. Žieminių rapsų ir javų purškimus per lapus rekomenduojame papildyti aminorūgščių produktais. Didžiausią naudą tokių produktų naudojimas turi, kai jie naudojami prevenciškai. Tokiu būdu patiriami nuostoliai dėl įvairių nepalankių augimo sąlygų sumažinami žymiai labiau, negu naudojant, kai streso sukelti simptomai jau matomi. Jeigu naudojame tokius produktus prevenciškai, tai kiekvienu atveju, naudojimo normą svarbu pasirinkti atsižvelgiant į konkrečią pasėlio būklę, naudojamą produktą ir meteorologines sąlygas.

Rekomenduojamos trąšos

Purškimams per lapus rekomenduojame rinktis augalinės kilmės aminorūgštis, papildytas mikroelementais – Amino Mix. Šio produkto sudėtyje esančios aminorūgštys greitai prasiskverbia per žioteles ir lapo kutikulę, nesąveikauja su lapo paviršiumi (neturi krūvio), duoda augalui papildomos energijos.

aminomix

Aminorūgštys, esančios produkte Amino Mix, išgaunamos fermentinės hidrolizės būdu – taip išgaunamos visos laisvosios aminorūgštys, nesuardoma jų cheminė struktūra. Amino Mix veikia kaip biostimuliatorius, padeda absorbuoti maisto medžiagas per lapus (naudinga naudoti kartu su kitomis mikroelementinėmis trąšomis).

Amino Mix produktas yra papildytas siera ir tokiais mikroelementais kaip cinkas, manganas, boras, varis, molibdenas, kobaltas. Nors mikroelementų augalams reikia sąlyginai nedaug, bet be jų augalas negali normaliai augti ir vystytis, nes jie įeina į svarbiausių fiziologiškai aktyvių junginių sudėtį ‒ vitaminų, fermentų, hormonų ir kt. Trūkstant mikroelementų augalai tampa jautresni ligoms ir nepalankioms aplinkos sąlygoms. Verta prisiminti, kad šaltuose, šlapiuose, blogos aeracijos dirvožemiuose ribojamas sieros, mangano ir cinko įsisavinimas. Mangano ir cinko įsisavinimą taip pat riboja aukštas dirvožemio pH.

Itin nusilpusiems augalams rekomenduojame rinktis Tecamin 31. Šiame produkte ypač gausu laisvų aminorūgščių.

tecamin

Amino Mix ir Tecamin 31 rekomenduojame naudoti atliekant purškimus su fungicidais bei mikroelementinėmis trąšomis.

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau