Amarai-emigrantai bei gausių generacijų atstovai pasėliuose

Amarai – augalų sultimis mintantys kenkėjai. Darantys tiesioginę ir netiesioginę žalą augalui. Šie vabzdžiai pasižymi ne tik geba išvystyti nuo kelių iki keliolikos generacijų per vasarą, bet ir rūšių gausa. Viena rūšis gali kenkti kelioms augalų rūšims (1 lentelė).

Gyvena šie vabzdžiai kolonijomis. Amarai puikiai prisitaikė išgyvenimui jų kelios generacijos užauga kaip „emigrantai“ – tai amarai turintys sparnus. Sparnų pagalba jie tampa mobilūs ir gali persikelti ant augalų kurie įeina į jų žiemos ciklą. Tai vieni gausiausių kenkėjų miglinių javų, rapsų, daržovių, pupinių ir kt. augalų pasėliuose. Nekontroliuojami žemės ūkio pasėliuose amarai yra žalingi kenkėjai sunaikina ne tik augalų lapus, stiebus, žiedynus, bet geba iščiulpti net ir grūdų užuomazgas.

1 lentelė. Amarų rūšys

 

fgfg

Labiausia žinomi ir miglinių javų pasėliuose dažniausiai aptinkami yra javiniai amarai (Rhopalosiphum padi). Šie amarai kenkia kviečių, miežių, avižų, kukurūzų, rugių augalams. Platina miežių geltonosios žemaūgės virusą (BYDV), kukurūzų lapų dėmėtumo virusą, kukurūzų žemaūgės mozaikos potyvirusą ir bulvių potyvirusą Y. Augalams kenkia tiesiogiai iščiulpdami lapus, kurie laikui bėgant sunyksta bei netiesiogiai lipčiumi aplipindami augalus prie kurio prilimpa ligų patogenai.

Pasak LAMMCŽI mokslo darbuotojų javiniai amarai stambesni už ievinius, jų kūnas iki 3 mm ilgio, nuo šviesiai gelsvos žalsvos iki tamsiai rausvai rudos spalvos. Iki žieminių javų bamblėjimo javiniai amarai daugėja pamažu, o augalams išplaukėjus generacijos atsiranda pasėliuose viena po kitos. Kai šie amarai išplinta iki pieninės javų brandos, gali padaryti itin didelę žalą. Žalingumo riba: stiebų pasėlyje užkrėsta 20-30 proc., o pažeistų stiebų varpose randama 2-3 kenkėjai. Dažniausia tokia žalingumo riba pasiekiama augalams esant pieninėje brandoje. Kadangi daugiausiai amarų būna ant viršutinių lapų ir varpose, todėl pasėlių apsaugai nuo šių kenkėjų pakanka kontaktinių insekticidų. Vienas iš trečios kartos sintetinių piretroidų grupei priklausantis insekticidas BULLDOCK 025 EC (beta – ciflutrinas 25 g/l) puiki priemonė amarų kontrolei. Kadangi insekticidas žieminiuose kviečiuose, kvietrugiuose ir rugiuose registruotas 2 kartus pastarasis žiemkenčiuose gali kontroliuoti ir ne vien tik javinius amarus, bet ir ruginius ir tuščiažiedžius tripsus, kurių kontrolė rekomenduojama javams bamblėjant ir ant stiebo aptinkant 1-2 kenkėjus.

Vasariniuose miežiuose BULLDOCK 025 EC registruotas tiek ievinių tiek ir javinių amarų kontrolei. Vasarojuj šie amarai pradeda kenkti anksčiau, krūmijantis augalams ar bamblėjant. Krūmijimosi tarpsnyje amarai išplitę ant 60 proc. stiebų, vidutiniškai po 1-2 amarus ant stiebo. Bamblėjimo metu purškiama kai būna apnikta 50 proc. stiebų po 10 amarų ant stiebo. Be to vasariniuose miežiuose BULLDOCK 025 EC kontroliuoja javinę muselę, javinį geltonąjį pjūklelį, tripsą bei spragę. Karencijos laikas javuose – 45 dienos. Šis piretroidas rekomenduojamas mišiniuose su organosilikonine lipniąja medžiaga (pvz. Periplius ar Periplius Leaf), nes laboratoriniuose, gamybai skirtuose, paviršiaus aktyviųjų medžiagų bandymuose, pastebėta, kad vandeniui praradus įtemptį, amaras patekęs į vandens ar skysčio aplinką be įtempties yra užtvindomas, t.y skystis patenka į visas gyvybiškai svarbias amaro angeles esančias jo kūne ir amaras paskęsta.

Naudojant mišinius organosilikoninės paviršiaus aktyviosios medžiagos ir insekticido padidinamas insekticido įsiskverbimas į amaro kūną, nes amaro kūnelio paviršius neretai būna dengtas vaškine apnaša, todėl atrodo lyg būtų apdulkintas milteliais ar apaugęs pūkeliais ir tai būdinga daugeliui amarų rūšių. Insekticidas BULLDOCK 025 EC registruotas bulvėse, žieminiuose ir vasariniuose rapsuose, kopūstuose bei obelyse ir kriaušėse.

Gamintojas ir atstovas Lietuvoje Nufarm, platintojas AB „Kauno grūdai“. Įsigyti šio insekticido bus galima iki 2021 m. gegužės 31 d., panaudoti iki 2021 m. liepos 20 d.  

 

Kitos naujienos

Mikrofloros sudėtis dirvoje nuolat kinta priklausomai nuo žemės dirbimo būdo, dažnumo, auginamų žemės ūkio augalų,...

Skaityti daugiau

Pasėliai šiemet dar ramybės būklėje. Žiema jiems kol kas palanki ir bus kur investuoti, tačiau investicijos turi...

Skaityti daugiau

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau