Agrotechnologiniai sprendimai kaip išauginti aliejingą rapsą

Šiuo metu žieminių rapsų hibridai selekcininkų kuriami tokie, kad sukauptų kuo didesnį  aliejaus kiekį. Tačiau vien tik selekcininkų darbo neužtenka,  aliejaus kiekį koreaguoja aplinkos sąlygos, tręšimas ne tik azotu , bet ir fosforu ir kaliu, ypač aliejaus kiekis kinta priklausomai nuo kritulių kiekio, bei ligų pažeidimų.

Žieminio rapso aliejaus ir žaliojo baltymo kiekis turi tiesioginę priklausomybę - kuo daugiau žaliojo baltymo tuo mažiau aliejaus. Baltymams sukurti reikia mažiau energijos augalui dėl to sausringais metais turi daugiau baltymų, bet mažiau aliejaus. Riebalui sukurti reikalinga yra augalui turėti daugiau energijos- daugiau energijos augalas turi kai jis patiria kuo mažiau stresų. Stresai tai yra drėgmės stoka, kenkėjų ir ligų antplūdis, naudojami stresą sukeliantys pesticidai ir kt.

Aliejingas rapsas tai optimaliu laiku patręštas - "sotus" augalas, iškentęs kuo trumpesnius stresus. Žieminį rapsą tręšti azotu rekomenduojama kuo anksčiau ir didesnėmis normomis tam kad aliejaus nepakeistų žaliasis baltymas, bet tai itin įtakoja klimatinės sąlygos, bei pasirinktas hibridas, kuris turi kuo daugiau sveiko augalo genų - atsparumą fomozei ir ropės geltos virusui,  tolerantiškumą verticiliozei ir kt. pavėluotas tręšimas azotu ypač drėgnais metais gali sumažinti aliejaus kiekį sėklose, taip pat aliejaus kiekį mažina ir sausra. Sieros, fosforo bei kalio kiekiai taip pat įtakoja žieminio rapso sėklos kokybę. šių elementų turi tręšimas turi būti taip pat subalansuotas.

Apsauga nuo ligų aliejingumui rapso taip pat itin svarbi - ilgai veikiančių fungicidų panaudojimas arba du kartus purkšti rapsai formuoja geresnę derliaus kokybę. Netinkamas dirvos pH,  staigūs temperatūrų pokyčiai neigiamai veikia aliejaus sukaupimą.

Apibendrinant galima teigti, kad sunkiau susintetinamas kokybės parametras aliejus žieminiame rapse priklauso pirma nuo pasirinkto hibrido, antra nuo klimatinių sąlygų, o atsižvelgiant į klimatines sąlygas sugebėjimas agrotechnologinėmis savybėmis apsaugoti augalą nuo stresų arba, kad jis patirtų kuo trumpesnį ir silpnesnį stresą. 


Aliejaus didesniam procento sukaupimui rekomenduojamos žieminio rapso veisles, kurios turi kuo daugiau ligų atsparumų genų: KWS FELICIANO, KWS MARC, DYNAMIC, ALIBABA ir kt. 

 

rpsas

 

Kitos naujienos

Dar prieš Rusijos karą Ukrainoje žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai suprato: situacija pasaulio trąšų rinkoje kinta...

Skaityti daugiau

Trąšų kainoms pasiekus neprognozuotas aukštumas, viena iš aktualiausių šių dienų temų tapo, azoto normų mažinimo...

Skaityti daugiau

 

Dažnas ūkininkų klausimas: kada galiu panaudojus glifosatą apipurkštus augalus įterpti į dirvą ir sėti sekančius...

Skaityti daugiau